שירה שנרב, אמה של רנה הי"ד שנרצחה בפיגוע טרור לפני יותר מארבע שנים, מבקרת בימים אלה בבתי אבלים רבים כדי לחזק אותם בשעתם הקשה.

"אנחנו אומרים למשפחות שכולות שאנחנו מגיעים אליהן שהמוות לא קובע סוף של אישיות, היא ממשיכה להשפיע, היא ממשיכה להיות. אני מאמינה שגם כל מי שנפל עכשיו האור שלו ממשיך לזרוח", אומרת שנרב בראיון באולפן ערוץ 7.

לדבריה, "הפסוק שאותי מלווה מאז הרצח של רנה, זה הפסוק שמרדכי אומר לאסתר המלכה: 'מי יודע אם לעת כזאת הגעת למלכות'. אני לא קוראת לניסיונות מלכות, אבל אני חושבת שאם כל אחת שואלת עצמה מה אני עושה פה בסיפור הזה - כשהכיוון הוא קדימה - אז עם ישראל מנצח, עם ישראל חי, ורנה חיה בתוכנו".

היא מספרת כיצד מהשבר של רצח בתה נולדה מעצמה של חסד. "רנה שלנו היתה מלאת חיים ושמחה. היא נרצחה לפני ארבע שנים וארבעה חודשים, כשהייתה כמעט בת 17. בשנים שלה פה היא באמת הצליחה להפיץ המון אור מתוך החיים. היא לא הלכה לפרויקטים גדולים, אלא עשתה זאת מתוך היום יום, מתוך החברות, החיוך, השמחה בבית, בסניף. עם השמחה, החיוך שלה והנתינה והמתוקה שהיתה בדברים הפשוטים כל כך - אנחנו הולכים קדימה".

"זכינו שיש המון מפעלים לזכות רנה. חשוב לי להדגיש שזה לא אנחנו, זה באמת עם ישראל, רוב המפעלים מבוססים על נוער ואנחנו רואים איך ברגע שיש להם מטרה - העשייה מדהימה", מוסיפה שנרב.

עד כה הוקמה לזכר רנה הי"ד קרוב לשלושים מצפים ומעיינות. "היא מאוד אהבה לטייל. כל המפעלים שקשורים לרנה - הם מפעלים של חיבור. הקמת המצפים לטובת המטיילים, חנויות בגדים וגם פק"לים במעיינות שאנשים יכולים למצוא בהם דברים שייתכן ששכחו במהלך טיול - ובכל דבר כזה כל אחד יכול למצוא את מקומו ולהיות שותף". 

"יש פרוייקט של 'שולחן שבת' שפועל בעשרות מוקדים - ולא כבית תמחוי - אלא כסעודה ממש שאנשים יושבים בה, שרים, שותפים ונמצאים בתחושת היחד ולא בתחושת נזקקות", מתארת שנרב.

פרוייקט מוכר מאוד שזכה להד נרחב הוא 'חופת רנה'. "החברות המדהימות של רנה, החליטו חצי שנה אחרי הרצח, מתוך הקושי והכאב ליזום את 'חופת רנה'. היא היתה מאוד שימושית בקורונה ובעלי רב גדודי בגולני וערך כבר כמה חתונות בצבא במלחמה תוך שימוש בחופה".

"יש פרוייקט שידוכים שנקרא 'קורעים את הים' . פשוט נכנסים לקבוצות ווטסאפ, מי שרוצה מכניס פרטים מזהים, אין תמונות ויש מספר של איש קשר. יש לנו כבר עשרות זוגות שיצאו דרך הפרויקט שידוכים הזה חלקם גם התחתנו אחר כך עם החופה של רינה".

במלחמה הנוכחית נולדה גם כן יוזמה חדשה. "היוזמה הגדולה במלחמה היא פרוייקט 'לביאות'. אנחנו עמוק במלחמה, הרבה מאוד גברים מגוייסים בחזית, והנשים מגוייסות לבית. הפרוייקט הוא הבאת ארוחות מוכנות לשבת לנשים.  אנחנו יודעות שהן צריכות שיהיה להן טוב בשביל עצמן והילדים, שהבעלים יהיו רגועים ויילחמו טוב יותר. הכי חשוב שזה מעודד את הרוח - שהנשים יודעות שדואגים להן, שמחבקים אותן, שחושבים עליהן".

הקו המנחה הוא להאיר את העולם. "ההבנה היא שכשיש רוע צריך להוסיף כמה שיותר אור. נכנסנו לאחד מניחומי האבלים ואמרו לנו - כמה אור יצא מהבית שלכם. יש פה מלחמה של האור נגד החושך ואנחנו חותרים לנצח בה".