ההשחתה במזבח יהושע בהר עיבל
ההשחתה במזבח יהושע בהר עיבלצילום: באדיבות המצלם

פעילים מפורום 'מאבק על כל דונם' שהגיעו השבוע לסיור באתר מזבח יהושע שבהר עיבל, נחרדו לגלות כי בימים האחרונים הושחת המזבח על ידי ערבים מהכפרים הסמוכים שהבעירו צמיגים על השרידים ההיסטוריים וריססו דגלי פלסטין וכתובות בערבית על אבני המזבח.

בעקבות השחתת המזבח הודיעו בפורום כי יקיימו מחר (שישי) תפילת ותיקין בשטח האתר להגברת הנוכחות היהודית בהר, לזכרו של סרן הראל שרביט הי"ד שנפל ברצועת עזה והיה מהפעילים הבולטים להקמת התיישבות יהודית במקום.

"האירוע החמור שהתרחש השבוע הינו תוצאה ישירה של היעדר הנוכחות היהודית ברכס. מאז שהמנהל האזרחי החליט לפנות באופן סופי לפני כ-3 שנים את החווה החקלאית היהודית ששכנה בהר, אנו עדים לשורת אירועים של פגיעה באתר המזבח, השתלטות מסיבית של הרש"פ וקביעת עובדות בלתי הפיכות בשטח".

"היום ברור יותר מתמיד כי רק נוכחות יהודית קבועה בהר בדמות חווה חקלאית או ישוב קבע יבטיחו את השליטה הישראלית במקום, וימנעו הרס ופגיעה במזבח. ממשלת הימין שהתבטאה בעבר בחריפות כנגד הפגיעה באתר צריכה להורות עוד היום על הקמת נקודת התיישבות בהר, אחרת כל פגיעה או כיבוש ערבי של המקום יירשם על שמה לדיכאון עולם", נמסר מטעם הפורום.

בשנתיים האחרונות ספג מזבח יהושע מספר ניסיונות לפגיעה מצד ערביי האזור, כשבחלקם אף ניזוקה חומת האתר באופן בלתי הפיך.

לפני כשנה חשף הפורום תוכניות מטעם הרשות הפלסטינית לבניית שכונת מגורים על שטח אתר מזבח יהושע עצמו, שתביא להשמדת השרידים הארכאולוגים ותמנע גישה יהודית לאתר המורשת.