נסראללה
נסראללהצילום: רויטרס

עם המזרחן ד"ר אדי כהן שוחחנו על נאומו של מנהיג חיזבאללה, השייח' נסראללה, שהתייחס במפורש לקריאות הדיכאון והדכדוך העולות מהתקשורת הישראלית על במותיה השונות.

לדברי ד"ר כהן לא מדובר בתופעה חדשה אלא במגמה מתמשכת מאז מחאת קפלן כאשר התקשורת הערבית מקפידה לצטט כל ידיעה וכל אמירה של אחד הלשעברים כדוגמת אהוד ברק, דן חלוץ, בוגי יעלון ואחרים, וזאת כחלק מהמאמץ לאתר סדקים ושסעים בחברה הישראלית דרכם יוכלו להרחיב את הקרע בעם ולסכסך בתוכו. "המודיעין האיראני מחפש סוגיות כדי לסכסך בינינו".

באשר לנאום נסראללה, השלישי בתקופה האחרונה, אומר ד"ר כהן כי בכל אחד מהנאומים הללו דיבר מנהיג חיזבאללה על האופן בו ישראל נראית בעיני עצמה ומדגיש שדבריו אינם פרשנות אלא ציטוטים ישירים מהתקשורת הישראלית. בנאומו האחרון ציטט מידיעות אחרונות וציין שהדברים לקוחים מהעיתון שמדבר על 4000 חיילים נכים ונתונים מדכדכים נוספים.

"הוא אומר שהם, הישראלים, אמרו בעצמם שהם הפסידו, אז ברור שיפסידו אם ייכנסו למלחמה נגדי", אומר כהן ומוסיף כי "התקשורת הערבית חגגה כשחלוץ דיבר על הכישלון". לדבריו שלושה מככבים בציטוטי התקשורת הערבית, ברק, אולמרט ולפיד וקריאותיו לבחירות עכשיו ודרישותיו להחליף את נתניהו שלדבריו נכשל. "הם מחפשים משבר וסדקים. כל זה מעודד את חמאס. סינוואר מתחת למנהרה ברפיח או בחאן יונס שומע את הדברים האלה וזה מעודד ואתו כי הוא מבין שאוטוטו החברה הישראלית קורסת".

על מחאת משפחות החטופים אומר ד"ר כהן כי מדובר בהחלט במחאה מוצדקת אך מנהיגי האויב עושים בה שימוש, כפי שהיה ביממות האחרונות כאשר בעקבות המחאה בוחרים שם לתרום למהומה הפנים ישראלית ומשגרים סרטון שיעודד את הפילוג והסכסוך הישראלי.

עוד מציין ד"ר כהן כחומר מעודד מבחינת התקשורת הערבית והמנהיגות הערבית את ההדלפות מהקבינט. "אלו חומרים שעל פי חוק צריכים להיות שמורים שבעים שנה וגם הנכדים שלנו לא אמורים היו לשמוע". מול אלה, הוא אומר, נדרשת משמעת ברזל ואחריות אישית. "זה נותן תמונה לאויב מעבר לזה שזה לא חוקי. האויב נהנה מכל ההדלפות".

לטעמו של ד"ר כהן האמירות הפנים ישראליות המופיעות בתקשורת הישראלית מפיחות רוח גבית גם בחות'ים שמייחסים לעצמם את קריסת הכלכלה הישראלית, הקיצוצים והתחושה שאין כסף בישראל. "כל האויבים שלנו נהנים מההתבכיינות הזו", הוא אומר ולגבי ההדלפות מהקבינט מוסיף כהן: "מותר לדבר, אבל תישמרו מהפטפטת. דרושה אחריות אישית, משמעת עצמית, אהבת מולדת והערכה לחיילים שלנו שנלחמים ונהרגים כשהפוליטיקאים מחפשים הון פוליטי. זה עצוב".