הרצוג עם הקשישים שהוברחו כילדים מגרמניה
הרצוג עם הקשישים שהוברחו כילדים מגרמניהצילום: דוברות

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל קיימו אירוע משותף עם ארגון מצעד החיים העולמי לציון יום השואה הבינלאומי בסימן 85 שנים לליל הבדולח ולמבצע הצלת הילדים שבא בעקבותיו: ה'קינדרטרנספורט'.

באירוע לקחו חלק תשעה שורדי שואה, שהיו חלק ממבצע הצלה זה, וקיבלו אותות הוקרה מנשיא המדינה ומיו"ר מצעד החיים העולמי ד"ר שמואל רוזנמן.

אחת השורדות שהייתה מתוכננת להשתתף באירוע שנדחה בשל הטבח בעוטף עזה, רות דיוויס ז"ל, נפטרה מספר שבועות לפני האירוע המחודש, ובנה קיבל את אות ההוקרה לזכרה. באירוע השתתפו גם בני משפחות השורדים ובני הדור השני והשלישי שקרוביהם כבר אינם בחיים.

נשיא המדינה יצחק הרצוג אמר באירוע כי "יום הזיכרון הבינלאומי לשואה הוא לא רק ציון תאריך כדי שנזכור את העבר, הוא עוסק באחריות המשותפת שלנו להווה ולעתיד. כאן איתנו, יש ניצולי שואה, אלה שאולצו להתפנות מבתיהם ונלקחו ממשפחותיהם על ידי הנאצים - ולצערנו הרב, היו עדים לזוועות ה-7 באוקטובר, ושוב נעקרו מבתיהם. זהו יום העוסק בחינוך, חינוך של העולם להשלכות השנאה והנאטישמיות בפרט. ראינו לאן זה יכול להוביל - וב-7 באוקטובר קיבלנו תזכורת נוראית וכואבת".

"דור השואה, אלו שראו בעיניהם את זוועות הנאציזם - אנו חבים לכם תודה על החוסן והתקווה שלא איבדתם. אנחנו כאן כדי לומר לכם בקול ברור ורם, ילדי הקינדרטרנספורט היקרים, לעולם לא נשכח את גבורתכם. לעולם לא נשכח את האומץ והחוסן שלכם, ואת איך שבניתם את חייכם מחדש ועזרתם לבנות את מדינת ישראל. יהי רצון שזכרם של ששת מיליון אחיותינו ואחינו ייחרט בליבנו לעד", הוסיף הרצוג.

מרים בית תלמי שפירו, שניצלה הודות למשלוח הילדים ב-1938, פונתה מביתה שבקיבוץ זיקים שעות ארוכות אחרי שהייה בממ"ד במתקפת חמאס. "לא פחדתי. אני לא יודעת מה זה פחד. אני כבר רגילה. למחרת הטבח נתנו לי חצי שעה לארוז לפני הפינוי ופתאום היה לי דה ז'ה וו. עמדתי שם, אישה בת 88 מחוץ לבית שלה, ופתאום נזכרתי בילדה בת ה-3 שהייתי. לא זכרתי את הדברים האלה לפני כן, את תחושת הפליטות, אבל פתאום חזרתי למקום שממנו באתי. וזו הפעם השנייה שאני עוזבת את הבית שלי", סיפרה.

כבר יותר מחודשיים שמרים נמצאת בבית מלון במעלה החמישה: "אני מקווה שנוכל לחזור כבר בקרוב. הבית לא נפגע, ואפילו העץ ששתלתי בחצר שבועיים לפני המלחמה – שרד".

בחודש אוקטובר האחרון יצא מצעד החיים עם שלושה מילדי ה'קינדרטרנספורט' לשחזור מסע ההצלה שלהם: מגרמניה, להולנד ומשם לבריטניה. המסע התקיים יממה לאחר ה-7 באוקטובר כאשר המשתתפים היו נחרצים לקיימו: "אנחנו יוצאים למסע הזה בשביל ההיסטוריה כדי שעוד מאה שנים יזכרו את השואה והאירועים שהובילו אליה". החדשות והמראות הקשות מישראל ליוו אותם לאורך כל המסע "לא חלמנו שבחיינו נראה פוגרום נורא כל כך נגד יהודים ועוד בארץ ישראל" אמרו השלושה. השורדים שיצאו הם וולטר בינגהם (100), ג'ורג' שפי (92), ופול אלכסנדר (88) שהיה ממש תינוק כשיצא למסע.