אלון מאסק
אלון מאסקצילום: רויטרס

החלום של אלון מאסק מתחיל לקרום עוד וגידים? חברת הסטארט-אפ Neuralink הנמצאת בבעלותו של מאסק מסרה כי לראשונה הושתל שבב אלחוטי בגופו של אדם, במסגרת ניסוי שאושר בשנה האחרונה על ידי מנהל המזון והתרופות בארה"ב.

במסגרת הניסוי הושתל השבב האלחוטי בגופו של האדם, שזהותו לא פורסמה, וראשי חברת הסטארט-אפ מקווים כי בעזרת חיבור השבב למחשבי החברה הוא יסייע לזהות מחלות ותהליכים נוירולוגיים מורכבים ויאפשר לרופאים להתחיל בטיפול בשלב מוקדם. בפוסט שפרסם ברשת X כתב מאסק כי "האדם הראשון קיבל שתל ממנו מחברת Neuralink אתמול והוא מתאושש היטב. תוצאות ראשוניות מראות זיהוי דחף עצבי מבטיח".

חברת Neuralink הודיעה כי השתלת השבב תתחיל ניסוי בן שש שנים, במסגרתו רובוט סייע להציב 64 חוטים גמישים, דקים יותר משערת אדם, על חלק במוח השולט ב"כוונה לתנועה". ראשי החברה טוענים כי החוטים האלו מאפשרים לשבב הניסיוני שלה, המופעל על ידי סוללה הניתנת לטעינה אלחוטית, להקליט ולשדר אותות מוח באופן אלחוטי לאפליקציה שמפענחת כיצד האדם מתכוון לזוז.

ראשי החברה מקווים כי השבב החדש יסייע בסופו של דבר לאנשים בעלי שיתוק בכל ארבע הגפיים להצליח ולהזיז את האיברים בעזרת המחשבה בלבד. מאסק הודיע כי המוצר הראשון של החברה יקרא "טלפתיה".

בפוסט נוסף שפרסם ברשת X הוא הוסיף כי "טלפתיה תאפשר שליטה בטלפון או במחשב שלך, ובאמצעותם כמעט בכל מכשיר, רק על ידי חשיבה. המשתמשים הראשונים יהיו אלה שאיבדו את השימוש בגפיים שלהם".