ההפגנה בכרם שלום
ההפגנה בכרם שלוםצילום: צו 9

הבוקר (רביעי) הוגשה לבג"ץ עתירה נגד אלוף פיקוד הדרום ירון פינקלמן בטענה כי הוציא צווי "שטח צבאי סגור" על מעבר כרם שלום ועל מעבר ניצנה משיקולים שאינם ביטחוניים וכדי למנוע מחאה פוליטית.

בעתירה נטען כי השימוש בצו שטח צבאי סגור מטעמים פוליטיים הוא פסול. לטענת העותרים, "למרות המצב הביטחוני הקשה בו מצויים אזרחי ישראל, למרות שאגות השמחה שנשמעו ברחובות עזה עת הובלו החטופים הישראלים מושפלים ומדוכאים בחוצות ערי הרצועה, בחרה ההנהגה הישראלית בשבועות האחרונים ונוכח לחץ בינלאומי להעביר אספקה לאויבים בעזה, תחת מסווה של "סיוע הומניטרי".

עוד כתבו העותרים כי המחאה בה נטלו חלק לא סיכנה איש, לא המיטה אסון ואין כל הצדקה למנוע אותה, לבטח לא בצעד דרקוני כ"כ של סגירת שטח נרחב כפי שעשה אלוף פיקוד הדרום.

הם ציינו בעתירה כי "השנה שקדמה לפרוץ המלחמה התאפיינה בכך ששגרת יומם של אזרחי ישראל נסובה סביב המחאה האינטנסיבית נגד מדיניות הממשלה. חסימות צירי תנועה מרכזיים ואלימות ברחובות היו מנת חלקן של ההפגנות (לכל הפחות בחלקן). האם ראינו את מפקדי הצבא מוציאים צו שטח סגור לאזורי המחאה האלימה?! לכל היותר המשטרה פעלה באופן כזה או אחר לפינוי המפגינים האלימים מהכבישים, לרוב בחוסר יעילות וחוסר מוטיבציה מופגנים, אך מעולם לא ננקטה פעולה של הוצאת צו כלשהו שאסר את הגעת כלל המפגינים למקום. בכל מקרה הטיפול בהפגנות מהסוג הזה אינו מסור לידיו של המפקד הצבאי והשימוש בתקנות ההגנה למטרת מסמוס מחאה ציבורית הוא פסול בתכלית".

לסיום נכתב, "מעבר לשימוש הפסול בדבר החקיקה של תקנות ההגנה אנו סבורים כי לשם טיפול בהפגנות יש להעדיף את המשטרה אשר החובה לדאוג להשלטת הסדר הציבורי הוא בסמכותה ובאחריותה, שכן השימוש בחיילי צה"ל נגד אזרחי המדינה נוגע בעצבים הרגישים של החברה".

העתירה הוגשה באמצעות עו"ד נתי רום על ידי אליהו ליבמן שבנו חטוף בעזה, הרצל ומירב חג'אג', הוריה של סגן שיר שנרצחה בפיגוע, מראשי פורום בוחרים בחיים ועל ידי יועץ התקשורת יעקב סלע.

מפורום בוחרים בחיים של המשפחות השכולות ונפגעי הטרור נמסר, "המחאה נגד הכנסת ציוד שמשמש לטובת חוטפי בני עמנו ורוצחי ילדינו היא הכי מוצדקת בעולם, והניסיון לעצור אותה באמצעות צווים צבאיים היא חרפה. אנו דורשים כי המחאה תתאפשר ובטח שלא תיבלם באמצעים השמורים להגנה על ביטחון ישראל".

עו"ד נתי רום המייצג את העותרים הוסיף, "מרשיי, אב לחטוף, הורים שכולים ופעילים חברתיים יחד עם כל עם ישראל אינם מבינים ממדוע ממשלת ישראל מעבירה סיוע לאויב בשעת מלחמה וכפי שראש השב"כ מסר כ60-70% מאותו הסיוע עובר ישירות לחמאס. השימוש בצווים דרקונים למניעת מחאה מהלגיטימיות שידעה מדינת ישראל היא שערורייתית ומעיד על חוסר הבנה מוחלט לשם מה נועדו צווים אלו ואני מקווה כי בית המשפט יורה לבטל אותם".