התרחיש שתורגל ועורר סערהכאן חדשות

אוגדת יהודה ושומרון של צה"ל תרגלה היום (שני) אחר הצהריים תרחיש של חטיפת פלסטיני על ידי יהודים, כתגובה לרצח תינוקת בפיגוע אבנים ליד קדומים שבשומרון.

מפקד פיקוד המרכז, האלוף יהודה פוקס, נכח בשטח ופיקח על התרגיל. התרגיל דימה חטיפת ערבי מהכפר פונדוק בידי שני יהודים לישוב רמת גלעד בשומרון. חיילים שדימו את המתנחלים לבשו וסט צהוב עליו נכתב "בימוי אויב", והם "נעצרו" על ידי כוחות החטיבה היהודית בשב"כ ויחידת דובדבן.

בעקבות הסערה במערכת הפוליטית והמחאה של ראשי הרשויות ביו"ש הגיב דובר צה"ל ומסר, "במהלך תרגיל רחב באוגדת איו"ש לשיפור מוכנות האוגדה וההגנה במרחב לשמירה על ביטחון התושבים, תורגלו למעלה ממאה תרחישים שונים ובהם תרחישי קיצון.

צה"ל לא תירגל תרחישים המדמים מתיישבים כאויב, והסימון בוסטים המדוברים אשר מטרתם להפריד בין מתורגל למתרגל הינה כחלק משגרת הבטיחות התרגילית. במקרה הנוכחי טעות היה לסמנם בכיתוב שכזה ואנו מצרים על כך. לצה"ל קשר הדוק עם ההתיישבות, והוא פועל להגנתם מסביב לשעון ובשיתוף פעולה".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיב ואמר כי "הדיווח על התרגיל שערך פיקוד מרכז, במסגרתו דימו 'חטיפת ערבי ע"י מתנחלים', הוא הזייה וטירוף מוחלט. בזמן ש-136 חטופים ישראלים נמצאים בשבי הנאצים מהחמאס, אלוף הפיקוד מורה לקיים תרגיל שבמרכזו התרת דמם של המתיישבים ויצירת דמוניזציה.

המתיישבים לא חוטפים ערבים. הם לא נחשדים אפילו בתכנון משהו שקרוב לזה. ההיפך הוא הנכון: ערבים מסתובבים בתוך היישובים ביו"ש בלא כל חשש. קיומו של תרגיל כזה הוא שיתוף פעולה מלא בעלילת הדם על 'אלימות המתנחלים' אני קורא לשר הביטחון יואב גלנט להתערב מיידית בנושא ולחקור את האירוע. לא נאפשר לעבור על סדר היום על התנהלות חמורה שכזו".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית השר בצלאל סמוטריץ' הגיב "מישהו בפיקוד הבכיר של צה"ל הלך לאיבוד לחלוטין, ולמרבה הצער לא בפעם הראשונה. להציג את המתיישבים כאויב, כשרבים כל כך מהם מגויסים בחזית ומשלמים מחיר דמים יקר. זה אבדן עשתונות ערכי טוטאלי שמי שאחראי לו אינו יכול להמשיך בתפקידו ולהיות מופקד על שמירת חייהם וביטחונם של המתיישבים".

השר עמיחי אליהו כתב כי "למרות זאת החליט הערב האלוף פוקס לקיים תרגיל, במסגרתו תירגל הצבא מצב תאורטי והזוי של חטיפת פלסטיני על ידי המתיישבים, כשבסיומה הקפצת החטיבה היהודית ודובדבן.

"הזוי שצריך להבהיר - ‏המתיישבים ברחבי יהודה ושומרון אינם אויב, לא במציאות ולא בתרגיל. האלוף פוקס. אתה מבולבל".

חבר הכנסת צבי סוכות כתב, "מעולם לא קרה שאי מי מנוער הגבעות חטף ערבי. הבחירה לקיים תרגיל בו על תקן האויב נמצאים המתיישבים ולתרחיש אירוע שלא קרה מעולם פוגעת במאות אלפי המתיישבים ביו"ש ובחיילי המילואים המשרתים באזור. מישהו פה התבלבל בענק. ציבור המתיישבים אינם אויבים".

ארגון תורת לחימה שחשף את התרגיל צייץ ב-X, "טירוף והזיה!! תרגיל אוגדתי בחטמ"ר אפרים מדמה כעת אירוע בו נחטף ערבי בידי מתנחלים".

"חוזרים שנית: אירוע בו נחטף ערבי מסכן מהכפר פונדוק בידי 2 מתנחלים לרמת גלעד. מעולם לא היה אירוע כזה, ואין סיבה לתרגל תרחיש כזה הזוי כאשר יש מאות התרעות של חטיפות של ערבים, נגדם יש להתגונן ולתרגל. אתם קולטים מה הרעל שהאלוף פוקס מחלחל לשטח?".

"הלוחמים מתוסכלים ומזועזעים עד עמקי נשמתם מהחרפה של שיח הBDS החולני ערב הטבח שהאויב מכין לנו: 'זה מה שמתרגלים באוגדת איו"ש כרגע בעוד מחבלי אבו מאזן מתמרנים, עושים אימוני צניחה ולש"ב. לא יאומן'".

חברת ועדת חוץ וביטחון חה"כ לימור סון הר מלך מסרה "כשמנרמלים את ההתבטאויות של אנשי מערכת הביטחון נגד מתיישבים, הדרך לראות במתיישבים אויב היא קצרה ותרגילים המדמים את המתיישבים כחוטפי ערבים הופכים ללגיטימיים. אני מגנה בכל תוקף את כל מי שקשור בתרגול התרחיש הזה ואדאג לקיים על כך דיון דחוף בועדת חוץ וביטחון לבדוק כיצד תרגיל בזוי כזה התרחש".

תנועת נחלה דורשת את פיטורי האלוף יהודה פוקס "עד כה הגנת על האלוף פוקס על אף הנזקים הרבים שהסב להתיישבות. תרגיל החטיפה המדומה בה מתנחל חוטף ערבי נולד במוחו הקודח של יהודה פוקס.

קח בחשבון שקליפ החטיפה יהפך לויראלי לא כתרגיל אלא כאירוע אשר בו המתנחלים חטפו ערבים כמו שהיהודים באירופה השתמשו בדם ילד של שכניהם הגויים בשביל לאפות מצות. אנו דורשים את פיטוריו המיידיים של יהודה פוקס".