השקעות
השקעותאייסטוק

כולנו יודעים שהדרך לחיות ברווחה כלכלית ואף להגיע בעתיד לחופש כלכלי עוברת דרך השקעת כספנו במקום רווחי ובטוח.

מנגד עולה השאלה: היכן מתאים לנו להשקיע? קיימות אפשרויות השקעה מסוגים רבים ושונים - החל מרכישת דירה או השקעות נדל"ן אחרות, שוק ההון, הלוואות ליזמי נדל"ן, הלוואות חברתיות, ועוד.

אנחנו מוצפים בפרסומים שונים, שבהם כל גוף השקעות שמציע לנו השקעה מסוימת מסביר מדוע השקעה זו היא טובה, או אפילו הטובה ביותר. כיצד בוחרים?

כדי שנוכל לבחור השקעה בצורה פשוטה ויעילה, אנחנו צריכים בשלב הראשון לדעת מה אנחנו מחפשים. כשנכיר את הקריטריונים שבהם נבדלות ההשקעות זו מזו, נוכל להחליט החלטה אסטרטגית מה מתאים לנו – וזאת עוד לפני שנבחן השקעות ספציפיות. כך נוכל בשלב הבא לדעת מה לשאול, לסנן מה שלא רלוונטי, להתמקד ולבחור.

המדריך המעודכן של "בידיים טובות" נועד לעזור לנו לבחור את ההשקעה המתאימה לנו, דרך סקירה רחבה ומפורטת על סוגי השקעות, השוואה ביניהן ועשיית סדר. בנוסף, המדריך כולל שני נספחים – שכל אחד מהם מהווה למעשה מדריך בפני עצמו: הרחבה על נושא הביטחונות, שהם עניין קריטי בכל השקעה, וכן הרחבה על מושג המינוף – אחד הכלים המרכזיים שמסייעים למשקיעים להקפיץ משמעותית את רווחיהם.

שווי המדריך הוא 87 שקלים, אולם קהילת "בידיים טובות" מקבלת אותו בחינם. כעת ניתן להוריד את המדריך וגם ליהנות מייעוץ קצר ואובייקטיבי – כל זאת ללא עלות.

לטעימה קצרה מהמדריך, נתמקד בכתבה זו בשבע שאלות עקרוניות שכל משקיע צריך לשאול את עצמו כדי להבין מה הוא בעצם מחפש.

את שבע השאלות ריכזנו בראשי תיבות: חבר זה ערך.

ח –חודשי. האם אנחנו צריכים את הרווח רק בסוף תקופת ההשקעה, או גם ברמה החודשית השוטפת? שאלה זו קשורה למעשה למטרת ההשקעה. האם המטרה שלנו היא להגדיל את ההכנסה החודשית המיידית, או לצבור סכום שישמש אותנו בעתיד?

ב – ביטחון. השאלה הבאה היא האם הכרחי מבחינתנו שיהיו להשקעה בטחונות על הקרן, או שאנחנו מוכנים לקחת סיכון ולהיכנס להשקעה שיתכן שנפסיד בה חלק מהכסף? בהשקעות כאלו, פוטנציאל הרווח עשוי להיות גבוה יותר.

כאמור, למדריך מצורף נספח עם הסבר מפורט על נושא הביטחונות, בשיתוף עו"ד זאב לב.

ר – רווח פוטנציאלי. זהו למעשה הצד השני של מטבע הביטחון. נהוג לומר שככל שהשקעה היא בעלת פוטנציאל רווח גדול יותר כך גם הסיכון שבה גבוה יותר, וההנחה הזו נכונה בדרך כלל (אם כי יש לה יוצא דופן מרכזי אחד). בהתאם לכך, השאלה שאנו צריכים לשאול את עצמנו היא האם חשוב לנו שלהשקעה יהיה פוטנציאל רווח גבוה, גם אם יש בה סיכון?

התשובה לשאלה זו קשורה גם לסגנון אישי, אך גם למצב הפיננסי שלנו. כמובן שמי שנמצא רק בתחילת דרכו, עם 200 אלף ₪, לא יכנס להשקעה שבה חלק משמעותי מהסכום יכול ללכת לאיבוד, גם אם הוא יוכל להרוויח ממנה הון עתק. לעומת זאת, מי שיש לו 10 מיליון דולר ששוכבים ללא מעש, יכול להרשות לעצמו לסכן מיליון דולר בסטרטאפ כלשהו, שדרכו יוכל להרוויח פי עשר.

ז – זמןונזילות: בעוד כמה זמן נצטרך את הכסף בחזרה? התשובה כמובן יכולה לנוע בין תקופה קצרה של כמה חודשים לתקופה של 10 ו20 שנה. אם יתכן שנצטרך אותו בכל עת, המשמעות היא שחשוב לנו שהכסף יהיה נזיל - ניתן למשיכה בהתראה קצרה.

ה – התעסקות. האם אנחנו מוכנים להיכנס להשקעה שדורשת התעסקות ברמה זו או אחרת? יתכן שחשוב לנו שההשקעה לא תדרוש שום התעסקות מצדנו, ויתכן שאנו מוכנים להשקיע מעט זמן, או אפילו להיות רוצים להיות מעורבים לכל אורך הדרך.

ער – ערך: האם חשוב לנו שלהשקעה יהיה ערך כלשהו מעבר לשורת הרווח? זה יכול להיות ערך חברתי, ערך לאומי כמו ישוב הארץ וכל דבר אחר. עד כמה קיומו של ערך כזה יהווה עבורנו שיקול בבחירת ההשקעה?

כ – כסף: כמה כסף עומד לרשותנו. הסכום יכול להיות הון עצמי ראשוני, או סכום שאנחנו יכולים לשים בצד בכל חודש. חשוב לציין שיש דרכים שונות שמאפשרות לנו לפעמים להגדיל את הסכום הזמין להשקעה בצורה פשוטה ובטוחה, ולעתים ניתן גם להיכנס להשקעה ללא שום הון עצמי.

לאחר שענינו לעצמנו על השאלות הללו ואנחנו יודעים מה אנחנו מחפשים, אנו יכולים לעבור לשלב הבא – להכיר ברמה העקרונית את סוגי ההשקעות השונים ואת המאפיינים של כל אחד מהם, וכך להחליט איזה סוג השקעה מתאים לנו. כמו כן, אם נפגשנו בהצעת השקעה מסוימת – נוכל לדעת אלו שאלות ראשוניות לשאול כדי לדעת אם היא בכלל יכולה להתאים לנו.

כאמור, במדריך המעודכן יש הרחבה על סוגי השקעות שונים, תוך הבנת המאפיינים הכלליים של כל אחד מהם. בנוסף, הוא כולל שני נספחים סופר חשובים – בנושא הביטחונות ובנושא המינוף.

בטופס שבכתבה ניתן להוריד את המדריך, ועל הדרך גם לזכות גם בשיחת יעוץ אישית ללא עלות עם מומחה כלכלי בתחום אותו תבחרו.