דירוג אשראי
דירוג אשראיצילום: איסטוק

לפני כעשרה חודשים, כשארגוני השמאל בישראל השתוללו ברחובות תל אביב וצעקו על הרס הדמוקרטיה בעטיה של הרפורמה משפטית שראתה אז אור, חברת דירוג האשראי מודי'ס יצאה בהתראה כלפי הממשלה.

באותם ימים הרבה מלל פוליטי חם רץ באוויר. האולפנים מלאו בכלכלנים מעונבים שהתריעו מפני חורבן הבית וקריסת הכלכלה. הפוליטיקאים הכו את כותרות היום. רק שבפועל לא קרה דבר. הכנסת לא חוקקה אף לא סעיף אחד. למרות זאת, תוך פחות מחודש ימים, מודי'ס הורידה את תחזית דירוג האשראי של ישראל מ"חיובי" ל"יציב".

הסוף ידוע. עשרה חודשים חלפו, הסעיף הכי מנומנם ברפורמה המשפטית אושרר בכנסת – ובוטל בבג"ץ. הדמוקרטיה הישראלית לא נעקרה, כלכלת ישראל לא דורדרה. אך ישראל יצאה למלחמה היקרה בתולדותיה. מלחמה צודקת מאין כמוה, והכניסה יד לכיס הגירעוני. בסוף השבוע מודי'ס הורידה את תחזית הדירוג לשלילית.

לפעמים כדי לקבל מסגרת נכונה לתמונה מלאה צריך לקרוא בין המילים.

תחת הכותרת "הרציונל לתחזית הדירוג השלילית", מציינת החברה כי ה"סיכון להסלמת העימות נותר משמעותי, בעיקר כזה בו מעורב ארגון חיזבאללה בצפון ישראל, וזאת על אף המודעות הגבוהה של שני הצדדים להשלכות השליליות של עימות רחב מסוג זה.

ויש עוד: "העימות עם ארגון חיזבאללה יהווה סיכון גדול בהרבה לשטחה של ישראל, וצפוי לכלול פגיעה מהותית בתשתיות, גיוס מחדש של חיילי מילואים ועיכובים נוספים בהשבת התושבים המפונים לאזור. לדברי החברה, משרד האוצר מעריך, כי התוצר הריאלי עשוי להתכווץ השנה בשיעור של עד 1.5% אם תרחיש שלילי זה יתממש, זאת בהשוואה לצמיחה חיובית בשיעור של 1.6% בהינתן שימור הסטטוס-קוו".

נכון, בדבריה נמנעת החברה מלהגדיר את חמאס וחיזבאללה כארגוני טרור, חרף אירועי הטבח בשביעי באוקטובר ויציאתה של ישראל למלחמה על מנת להשמיד את יכולותיו של ארגון הטרור חמאס.

החברה מודה שעד כה הכלכלה מתמודדת עם השלכות העימות בצורה יחסית טובה, כאשר האינדיקטורים המידיים מצביעים על התאוששות מהירה בשלושת החודשים האחרונים. כוח העבודה מתקרב לרמה שהייתה טרם העימות, בתי הספר נפתחו מחדש וחיילי המילואים החלו להשתחרר מהשירות מילואים פעיל. למרות זאת, בחרה מוד'יס להוריד את הדירוג ולשנות באופן שלילי את תחזית הדירוג.

התשובה להתנהלות האגרסיבית של מודי'ס טמונה בשורות הבאות. חברת הדירוג בדבריה מתייחסת לפתרון עם חמאס במונחי "פתרון בר קיימא" ומציינת כי ישראל סירבה להצעות להקמת ישות מדינתית בקונסטלציות שונות.

"העובדה שממשלת ארה"ב ומדינות האזור הציגו קווי מתאר כלליים של תכנית ארוכת טווח הכוללת הקמת מסגרת משילות ומנהיגות מדינית חדשה בעזה, עשויה לתרום לשיפור הביטחון של ישראל. עם זאת, ממשלת ישראל דחתה עד כה תכניות מסוג זה".

מתברר אפוא שחברת דירוג האשראי מוד'יס כותבת יותר על פתרונות מדיניים ופחות על הכלכלה. בין כל המספרים בדו"ח הדירוג נחבאת לה אג'נדת המדינה הפלסטינית. הדו"ח האגרסיבי מבקש בין מילותיו להעניק לפלסטינים פרס בדמות מדינה אחרי הטבח הנורא.

מודי'ס, לא תודה.