הרמטכ"ל הרצי הלוי
הרמטכ"ל הרצי הלויצילום: דובר צה"ל

פרסום ראשון: הרמטכ"ל הרצי הלוי התייחס היום (ראשון) בישיבת הממשלה להמשך הלחימה במחבלי החמאס ברצועת עזה.

"הצבא פועל לפי מטרות המלחמה ומתקדם הרבה יותר טוב ממה שחשבנו בתחילת המלחמה. עדין יש פער גדול במימוש מטרות המלחמה ואין ספק שנגיע למימוש המטרות שהצבנו לעצמנו אבל צריך לדעת שאנחנו עדין בפער ויקח עוד זמן".

הלוי הוסיף "אין לי שום ספק שלעולם לא היינו מגיעים לשחרור של למעלה מ-100 חטופים לולא התקדמות של התמרון הצבאי בעזה ושאם עכשיו נעצור את התמרון, חמאס יכנס לנוהל "יש זמן" כרגע חמאס לא מצליח לתפקד כמו שהיה רוצה לתפקד ולכן חמאס והנהגה הבכירה בלחץ. אם נעצור כמו שדורשים מאתנו במסגרת עסקת החטופים ואנחנו עלולים להיכנס לשנים של לחימה במקום לחודשים".

הרמטכ"ל רמז לשרי הממשלה שלא נכון לעצור את המשך הלחימה בעזה. בעניין שחרור החטופים הרמטכ"ל אמר בצורה מפורשת לשרי הממשלה, כי ככל שנלחץ ונתקדם בלחימה בעזה כך יש יותר סיכוי גדל לשחרור החטופים.

הלוי התייחס להוצאת הכוחות מעזה ואמר, "לא סיימנו את המלחמה ומנצחים כל הזמן ובדרך לניצחון וחשוב להמשיך ולא לעצור".

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ביקש מראש הממשלה בנימין נתניהו בשיחתם לשלוח נציגות ישראלית לשיחות בקהיר, בירת מצרים, גם אם "אתם לא רואים אופק".

הנשיא האמריקני הביע חשש בשיחה שמבצע צבאי ברפיח יוביל לאסון, וביקש מנתניהו שיעשה הכול כדי להגן על האוכלוסייה האזרחית. נתניהו השיב שכפי שישראל פעלה לכל אורך המלחמה לפעול לפי הדין הבינלאומי ובסטנדרטים הגבוהים ביותר – "כך נדע לעשות גם ביעדים הבאים". עוד הדגיש נתניהו כי הפעולה ברפיח הכרחית וישראל תעשה הכול כדי לצמצם למינימום את הפגיעה באזרחים.

בבית הלבן אמרו כי הנשיא ביידן אישר בשיחתו עם נתניהו את המטרה המשותפת לראות את חמאס מובס ולהבטיח את ביטחונם ארוך הטווח של ישראל ואזרחיה. לפי הודעת הבית הלבן, הנשיא וראש הממשלה דנו במאמצים המתמשכים להבטיח את שחרורם של כל החטופים שנותרו בידי חמאס.