צה"ל פרסם תיעוד מהאוויר של המבצע המשותף עם השב"כ ויחידת הימ"מ בלב רפיח, במהלכו חולצו פרננדו סימון מרמן (60) ולואיס הר (70) אשר נחטפו על ידי חמאס לרצועת עזה מניר יצחק ב-7 באוקטובר.

מוקדם יותר פורסם תיעוד מרגש מהמפגשים עם בני משפחותיהם. יצויין כי מצבם של השניים טוב. הם חולצו מדירה של משפחה ברפיח. מהמרכז הרפואי שיבא נמסר כי "לאחר בדיקה רפואית ראשונית מצבם של השניים מוגדר טוב והם שוהים כעת במתחם ייעודי".

השניים נחטפו על ידי חמאס לרצועת עזה מניר יצחק ב-7 באוקטובר, יחד עם בת זוגו של לואיס, קלרה מרמן, האחות גבריאלה ליימברג ובתה מיה ליימברג, ששוחררו בעסקה עם חמאס בחודש נובמבר.

תיעוד רגעי המפגש של פרננדו מרמן ולואיס הרדובר צה"ל

ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ביקרו ביחידת הימ"מ ונפגשו את הלוחמים שהשתתפו במבצע החילוץ של החטופים פרננדו מרמן ולואיס הר ברפיח שבדרום רצועת עזה.

נתניהו אמר בביקור: "אנחנו ביום של שמחה שמהולה בעצב. שמחה על שחרור חטופינו ועצב על נפילת לוחמינו. אבל אני רוצה להגיד לכם שהשחרור של לואיס ופרננדו זהו אחד ממבצעי החילוץ המוצלחים בתולדות מדינת ישראל". נתניהו סיפר: לפני כמה ימים אישרתי את המבצע, כמה שעות אחר כך חשבתי על שלושה דברים: על קדושת המשימה. על הסיכונים מול הסיכויים, וחשבתי עליכם, על הלוחמים. חשבתי מה יקרה ברגע המכריע, כי מניסיון אני יודע, שברגע הפריצה הפער בין ניצחון לאסון הוא מילימטר".

ראש הממשלה הוסיף כי "ב-01:40 לפנות בוקר, אני רואה אתכם שמים את המטען וכעבור שניות אני שומע 'החטופים בידינו'. חיסלתם את החוטפים, את המחבלים, עשיתם את דרככם חזרה לארץ ללא פגע - מבצע מושלם, ביצוע מושלם. אני גאה בכם, בשב"כ ובצה"ל. עבדתם כמכונה משומנת". השר בן גביר התייחס בביקור למשא ומתן על עסקת החטופים, וציין: "בימים האלה שמדברים על עסקה, ויש כאלה שרוצים עסקה מופקרת, אני סומך על ראש הממשלה שלא תהיה עסקה מופקרת, ושאנחנו נלחמים עד הסוף כדי להכריע, אפשר להחזיר אותם. בהקרבה, במסירות ובנחישות, אפשר להחזיר אותם הביתה".

היחידה התאמנה למבצע במשך חודש. המידע המודיעיני הצביע על כך שבשני בתים סמוכים לבית שבו הוחזקו שני החטופים היו מחבלים חמושים שעסקו בשמירה על המבנה.

פלגה שלמה של היחידה פעלה בעיר בזמן המבצע, והלוחמים נכנסו דרך המרפסת ישירות לחדר שבו שהו החטופים. בחדר הסמוך שהו המחבלים ששמרו על החטופים.

תנ"צ ח', מפקד היחידה, אמר: "מדובר בסדר כוחות גדול למבצע כזה, במיוחד בשטח עוין. לרוב שואפים לעבוד בכוחות קטנים וחזקים שיודעים להגיע, לבצע את המשימה ולצאת במהירות. המשימה כאן אילצה אותנו להוסיף כוחות על מנת לתת מעטפת קרובה לכוח שפרץ פנימה".

"ברגע שיש פיצוץ והדלת נפתח אנחנו רואים את שני החטופים שוכבים בחדר. 'אנחנו ימ"מ', צעקנו, כדי שיבינו", סיפר מפקד היחידה. לדברי תנ"צ ח', "ברגע שמופעלים חומרי נפץ על הדלתות, כל בן אדם נורמלי נבהל. החטופים בשלבים הראשונים לא הבינו מה קורה, אבל מהר מאוד התעשתו וסייעו לנו לחלץ אותם. מה לוחם מרגיש כשהוא מתגנב שעה וחצי, מגיע דרך המרפסת ויודע שמאחוריו שני חטופים ובדלת שאחרי שני מחבלים ששומרים עליהם? אתה נזהר לא לעשות רעש כדי לא לסכן אותם. ברגע שמוציאים אותם למרפסת הדבר המרכזי שאתה עושה להגן עליהם שלא יפגעו, השלב של ההוצאה שלהם למרפסת היה מאוד קריטי, נפתחה אש מסיבית על הכוח לכיוון המרפסת כדי לא לאפשר לחלץ ושם אנחנו הופכים להיות הרבה יותר אגרסיביים".