תיעוד: רגע המפגש בין החטופים לכוח החילוץצילום: דובר צה"ל

צה"ל חושף הערב (שני) תיעוד מרגעי חילוץ החטופים לואיס הר ופרננדו מרמן במהלך המבצע ברפיח.

"החטופים בידינו, תקינים ובריאים, אנחנו עולים על מסוק וטסים לבית החולים", נשמעים הלוחמים אומרים כשהחטופים מתרגשים: "אני מרגיש הלם", אומר אחד מהם. "חם לי בלב".

סגן מפקד פלגת לוחמים בשייטת 13, רב-סרן א' סיפר: "הלילה במבצע משותף של צה"ל והשב"כ והימ"מ חולצו שני החטופים. כוח של שייטת 13 ויחידת הניוד 551 היו דרוכים על כלים ממוגנים ומהירים לחילוץ הכוחות בשטח במידת הצורך. עם חילוץ החטופים הם הועברו אלינו ובנסיעה מבצעית מהירה הובלנו אותם למנחת שם המתין להם המסוק שהחזיר אותם בשלום לשטחנו".

סגן מפקד פלגת לוחמים בשייטת 13, רב-סרן א׳צילום: דובר צה"ל

מוקדם יותר חשף תנ"צ ח', מפקד הימ"מ, פרטים חדשים על הפעולה לחילוץ החטופים ברפיח.

לדבריו, היחידה התאמנה למבצע במשך חודש. המידע המודיעיני הצביע על כך שבשני בתים סמוכים לבית שבו הוחזקו שני החטופים היו מחבלים חמושים שעסקו בשמירה על המבנה.

עוד סיפר כי פלגה שלמה של היחידה פעלה בעיר בזמן המבצע, והלוחמים נכנסו דרך המרפסת ישירות לחדר שבו שהו החטופים כשבחדר הסמוך שהו המחבלים ששמרו עליהם.

"מדובר בסדר כוחות גדול למבצע כזה, במיוחד בשטח עוין. לרוב שואפים לעבוד בכוחות קטנים וחזקים שיודעים להגיע, לבצע את המשימה ולצאת במהירות. המשימה כאן אילצה אותנו להוסיף כוחות על מנת לתת מעטפת קרובה לכוח שפרץ פנימה", אמר תנ"צ ח'.

הוא סיפר עוד כי "ברגע שיש פיצוץ והדלת נפתח אנחנו רואים את שני החטופים שוכבים בחדר. 'אנחנו ימ"מ', צעקנו, כדי שיבינו. ברגע שמופעלים חומרי נפץ על הדלתות, כל בן אדם נורמלי נבהל. החטופים בשלבים הראשונים לא הבינו מה קורה, אבל מהר מאוד התעשתו וסייעו לנו לחלץ אותם. מה לוחם מרגיש כשהוא מתגנב שעה וחצי, מגיע דרך המרפסת ויודע שמאחוריו שני חטופים ובדלת שאחרי שני מחבלים ששומרים עליהם? אתה נזהר לא לעשות רעש כדי לא לסכן אותם. ברגע שמוציאים אותם למרפסת הדבר המרכזי שאתה עושה להגן עליהם שלא יפגעו, השלב של ההוצאה שלהם למרפסת היה מאוד קריטי, נפתחה אש מסיבית על הכוח לכיוון המרפסת כדי לא לאפשר לחלץ ושם אנחנו הופכים להיות הרבה יותר אגרסיביים".