נאמן בשמורה ההסכמיתמועצת גוש עציון

הנהגת היישובים במזרח גוש עציון נדהמו מקצב ההתקדמות של הבניה הערבית בשמורה ההסכמית במדבר יהודה ויצאו בקריאה דחופה ליו"ר ועדת בחוץ והביטחון לקידום פעולה מיידית.

המועצה האזורית גוש עציון נמצאת במאבק לעצירת הסכנה הביטחונית בשמורה ההסכמית במדבר יהודה.

שלמה נאמן, ראש מועצת גוש עציון אמר כי "אנו נמצאים במאבק ממושך בנושא חשוב זה, הצרכים הביטחוניים במלחמה דחקו את הבעיה הביטחונית בשמורה ההסכמית לתחתית סולם העדיפויות – הגיע הזמן לעשות מעשה ולפעול מידית, אסור לנו לעמוד מנגד, חייבים לפעול עכשיו לפני שהיה מאוחר".

במכתבם לאדלשטיין כתבו ראשי הנהגת היישובים כי "לא מדובר 'בפחונים ואוהלים' אלא בתשתיות מסודרות ומתוכננות, שכונות ומגרשים הנמכרים ע"י קבלנים ערבים העושים באדמות כבשלהם. ראשית נסללו הדרכים, הוקמו מדרכות וכיכרות, אחריהן נבנים מבנים מרוחקים בראשי הגבעות, וביניהם שטחים המחולקים לשכונות ולמגרשים אשר בתוכם התחלות בניה אין-ספור. במהרה יאוכלסו המבנים ויוקמו בתי ספר ומבני ציבור, ואנה אנו באים".

"לאור מה שקרה ברצועת עזה בשמחת תורה, המצב הביטחוני אמור להדליק נורות אדומות לצה"ל ולדרג המדיני. פניית ראשי הישובים לאדלשטין מגיעה על רקע הביקור שלו בשמורה ההסכמית רגע לפני פרוץ מלחמת חרבות ברזל והבנתו את משמעות המשך הבניה".

"שאלתנו הזועקת היא - מהי התפיסה הביטחונית של מדינת ישראל, המאפשרת לאויב הערבי לבנות תשתיות אזרחיות 'כביכול', אשר מסכנות קיומנו במרחב? תואיל נא ההנהגה לפרוס בפנינו את תפיסתה, ואם תפיסה שכזו אינה קיימת, הרי שיש להביא למצער ולאלתר לעצירת הבניה ולהשבת המצב לקדמותו עד לגיבוש תפיסה מתאימה".

"הפקרת מדבר יהודה מלמדת אחד משניים: או שהתקבלה זה מכבר החלטה על הקמת מדינה פלסטינית, או שקברניטי המדינה בוחרים לקנות שקט בגזרות אחרות בריבית דריבית רצחנית, כאשר ביום מן הימים מדינת ישראל תשלם את חובה בדם ובסיכון קיומי".

"זוהי השעה, בטרם יבוצע בשמורה אכלוס מאסיבי ואז השלכות האכיפה יוכבדו, לגדוע את הסכנה המתהווה אל מול עינינו. בעקבות מאבק שהובילה המועצה האזורית גוש עציון, כבוד ראש הממשלה הורה כבר בספטמבר 2023 על קיום ישיבה דחופה בנושא, אולם הדבר נדחק בצל המלחמה".

עוד כתבו, "עינינו רואות כי אויבנו אינם שוקטים על שמריהם והדבר אינו סובל עוד דיחוי. אנו קוראים לראשי מדינת ישראל, שריה ויועציה, להתייחס לסוגיה בכובד ראש ובדחיפות המרבית; להורות על הקפאת המצב הקיים ולקצוב לוח זמנים קצר ומהיר להריסת התשתיות המסוכנות המוקמות ברגעים אלו ממש בשמורה ההסכמית. כל רגע שעובר - והנזק בלתי הפיך. הכתובת על הקיר".