גיורא איילנד
גיורא איילנדבאדיבות המצלם

האלוף (מיל') גיורא איילנד, לשעבר ראש המועצה לביטחון לאומי, אומר כי לישראל יש בעיה עם מלחמה נגד חיזבאללה והיא נעוצה בעמדה האמריקנית.

"אנחנו מדברים בטעות כל הזמן על מלחמה אפשרית עם חיזבאללה, טעות קשה. אם אנחנו נהיה במלחמה עם חיזבאללה והאמריקנים יבינו את המלחמה כפי שהם רוצים להבין אותה, הם יגידו לנו 'בבקשה, תלחמו, תשמידו מחבלים, אל תיגעו במדינת לבנון'. אם זה מה שיקרה, ואנחנו יכולים להיכנס למלחמה הזו תוך ימים, אם זו תהיה המלחמה אנחנו מפסידים עוד לפני שהתחלנו", העריך איילנד בראיון ל-103FM.

לדבריו, "ישראל לא יכולה לנצח את חיזבאללה, ישראל יכולה מאוד לנצח את מדינת לבנון. הסיבה מאוד פשוטה, הדבר היחיד שבאמת מטריד את נסראללה זה מצב שבו הוא כפטריוט לבנוני יצטרך לחזות בכך שכל תשתיות המדינה, הכול נהרס עד היסוד והעיר ביירות נהרסת ונראית דומה לעיר עזה. זה הדבר היחיד שיכול להביא לסיום מלחמה בזמן קצר יחסית ובאופן שישראל יכולה לצאת עם היד על העליונה. אבל אם האמריקנים לא מבינים את זה, ולדעתי הם לא, וידרשו מאיתנו להילחם בזהירות אז אנחנו נהיה באסון. האם הדיאלוג על איך תראה המלחמה מתקיים עכשיו באופן קונקרטי, חד? אני חושש שלא, ובמסגרת הקצרים בין ישראל לבין ארה"ב בדרגים הגבוהים, אני חושש מאוד מזה".

לדבריו, "נכון שארה"ב מאוד לא רוצה שנפתח מלחמה בלבנון, אבל נגיד שנהיה במלחמה, השאלה מהי המלחמה היא שאלה לא מבוררת בינינו לבינם והיא קריטית בחשיבותה. לגבי השאלה למה אנחנו לא פותחים במלחמה בלבנון, אנחנו לא פותחים משלוש סיבות - האחת, אנחנו רוצים עוד קצת זמן, לא יכול לפרט למה, בחלקו מזג האוויר, בחלקו סיבות אחרות. היינו מעדיפים שאם אין ברירה וצריכים מלחמה שתיקח עוד חודש חודשיים ולא אתמול, אבל יכול להיות שניקלע לזה. הסיבה השנייה, מתוך רצון לתת כן סיכוי, ולו רק בכדי להיראות בסדר, לאיזשהו הסדר פוליטי".

"הסיבה השלישית היא עניין של עזה", טען. "אם המלחמה בעזה תימשך, כפי שאומרים לנו, אז הייתי אומר שדי בוודאות תהיה מלחמה בלבנון. גם אם חיזבאללה לא ירצה אנחנו נרצה. אנחנו שומעים קולות מהצפון, ראשי מועצות, תושבים וגורמים אחרים שבצדק אומרים 'אנחנו שבויים של חיזבאללה, אי אפשר להיות במצב הזה עוד', ולכן לא תהיה לנו ברירה אלא לצאת למלחמה בצפון. אבל אם המלחמה בעזה מסתיימת בדרך נס בעוד חודש או שבועיים, אז יש סיכוי יותר טוב שגם המלחמה בלבנון תימנע, כי אם מסתיימת המלחמה בעזה כנראה חיזבאללה יסיים".

"יש סיכוי של 30 אחוזים לפתור את הבעיה בלי מלחמה השנה, אבל תנאי הכרחי הוא סיום המלחמה בעזה. אם המלחמה בעזה תימשך עוד שלושה ארבעה חודשים, וזה אולי אינטרס ישראלי בשביל להשמיד את גדודי חמאס האחרונים, בהחלטה הזו החלטנו שיש מלחמה בלבנון. לכן אני לא בטוח שאנחנו לא צריכים לחפש את הדרך לסיים את המלחמה בעזה יותר מוקדם", סיכם.