בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: יונתן זינדל פלאש 90

משרד החוץ הנורבגי הודיע היום (ראשון) כי הוא מסכים לסייע בהעברת כספי המיסים המוקפאים של הרשות הפלסטינית שמוחזקים על ידי ישראל.

בהודעת המשרד נכתב כי "התוכנית הזמנית תמלא תפקיד מכריע במניעת קריסה כלכלית של הרשות הפלסטינית".

ההודעה מגיעה בהמשך להחלטת הקבינט מהחודש שעבר לפיה יעברו לנורבגיה כספי הרשות הפלסטינית שיועדו לרצועת עזה וקוזזו.

לפי המתווה שגיבשו שר האוצר בצלאל סמוטריץ' והשר רון דרמר התנאי הראשון הוא שהמדינה השלישית תודיע שהיא מכבדת את החלטת הקבינט הישראלי ולפיה אין העברה של כספי עזה לרש"פ כדי שהיא לא תעביר את הכספים הללו לעזה.

העיקרון הזה, לפיו שקל אינו עובר לעזה, מקבל במתווה ערבות אמריקאית, מה שאומר שגם האמריקאים מתייצבים למעשה מאחורי העמדה הזו.

מקורות שהיו מעורבים במו"מ אמרו לערוץ 7 כי במהלך השבועות האחרונים סמוטריץ' הסכים שוב ושוב להעביר את הכספים לנאמנות בארה"ב אלא שהאמריקאים סרבו מאחר ולהם אסור יהיה גם בעתיד להעביר את הכסף לרש"פ בשל חוק "טיילור פורס" הקובע כי לא יועבר סיוע כלכלי אמריקני לרשות הפלסטינית, כל עוד היא ממשיכה לשלם קצבאות למחבלים. סמוטריץ' טען שהאמריקאים אינם יכולים לדרוש ממנו לעשות את מה שהוא אסור על פי החוק שלהם.

סמוטריץ' ודרמר גם עמדו על כך שלא תהיה עסקה סיבובית שבאמצעותה הכסף יעבור לרש"פ ולעזה באמצעות הלוואה או מענק של המדינה השלישית.

על פי המתווה יתקבל מכתב חודשי שבו יאשר שר האוצר הנורבגי את קיום תנאי המתווה. הפרת תנאי מתנאי ההסכם תאפשר לסמוטריץ' לעצור לאלתר את העברת כספי הסילוקין לרש"פ, גם את אלה שאינם מיועדים לעזה. גם תנאי זה זוכה במסגרת המתווה לגושפנקא אמריקאית.

בכל מקרה כל שימוש עתידי בכספים, גם אחרי המלחמה, יוכל להיעשות רק באישור מראש ובכתב של שר האוצר הישראלי.