הר הבית
הר הביתצילום: Yossi Aloni/Flash90

במהלך הדיון שנערך אתמול בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, העלתה המשטרה הצעת פשרה בעניין הגבלת כניסת ערביי ישראל להר הבית במהלך חודש רמדאן.

בכאן רשת ב' דווח כי המשטרה הציעה הגבלת גילאים דיפרנציאלית - לפיה תיאסר כניסת גברים עד גיל 40, והגיל של הילדים והנשים ייקבע בהמשך.

ההחלטה תיאכף במשך השבוע הראשון של חודש רמדאן, ובסוף השבוע יוחלט אם להמשיך את ההגבלות - או להעניק הקלות. ראש הממשלה נתניהו הביע תמיכה בהצעה, וביקש לערוך עבודת מטה מורחבת בעניינה.

בדיון סיפרו גורמי הביטחון כי רוב "הגורמים הבעייתיים" בקרב ערביי ישראל ומזרח ירושלים הם בגילאים של עד 40, בהם אנשים ששייכים לקבוצות שהוצאו מחוץ לחוק, וכאלה שלא משתייכים לאף קבוצה, אך מוכרים לשב"כ ולמשטרה.

גורם מדיני כי "ההחלטה לוקחת בחשבון חשש מהצטופפות ודוחק בכניסה לשער הר הבית". לדבריו, מספר היעד לנוכחים על כל שטח ההר בו זמנית הוא כ-50 אלף מתפללים. עוד ציין אותו גורם מדיני, כי כל החלטה נתונה לשינויים "בהתאם למצב הלחימה בעזה, ואם תהיה עסקה לשחרור חטופים".

עמדת ראש השב"כ ונציגי צה"ל בדיון הייתה כי הגבלות על ערבים ישראלים עלולה לתת לחמאס את מבוקשו - איחוד זירות והתססה בקרב אוכלוסייה שנמנעה מעימותים במשך כל תקופת המלחמה.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיב בדיון כי מדובר בקונספציה נוספת של מערכת הביטחון, שצריך לשכוח אותה אחרי אירועי 7 באוקטובר.