השופט נעם סולברג
השופט נעם סולברגצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בג"ץ דחה היום (רביעי) פה אחד את העתירה שהוגשה נגד מינוי איתמר בן גביר לתפקיד השר לביטחון לאומי בשל עברו הפלילי והתבטאויותיו לאורך השנים.

השופט נעם סולברג ניצל את פסק הדין לקריאה לחבריו השופטים להפעיל ריסון עצמי בשימוש בעילת הסבירות, אשר עמדה בבסיס העתירה.

"לעת הזו, רוב מניין ורוב בניין של שופטי בית משפט זה, סבורים כי טוב נעשה אם נצמצם את גבולה של עילת הסבירות. גם אם יהא זה 'ריסון עצמי'; הגבלה שיפוטית שאותה אנו, השופטים, נוטלים על עצמנו. זוהי עמדתם של מי שהיו, בימים ההם, שופטי המיעוט בעניין הסבירות, ובזמן הזה – עמדה המשקפת את דעת הרוב. זוהי גם עמדתם של חלק מאלה שנִמנו על דעת הרוב באותו עניין", אמר סולברג בדיון.

הוא הוסיף כי "משהונחה לפִתחנו עתירה המבקשת להפעיל את עילת הסבירות כדי להורות לראש הממשלה לפטר שר משרי הממשלה, הרי היא ראויה לשמש כתקדים מרענן. עלינו לתחוֹם את גבולותיה של עילת הסבירות, ולהכריז: עד כאן! גם אם ב-40 השנים האחרונות, ספינת המשפט הישראלי מפליגה, בשיטתיות ובעקביות, לעבר הקוטב 'האקטיביסטי', הרי שאין זה מן הנמנע להסיט קמעא את מסלולה של הספינה, טיפין טיפין, גם לכיוון שונה, שמרני יותר, מבלי צורך ב'מהפכה'".

"דחיית עתירה כמו זו שלפנינו, עשויה להיות צעד ראשון בכיוון הנכון. 'צעד קטן לאדם, צעד גדול למשפט הציבורי'; לוּ יהי", הוסיף סולברג.