נשיא ברזיל לולה דה סילבה
נשיא ברזיל לולה דה סילבהצילום: רויטרס

בסביבתו של נשיא ברזיל לולה דה סילבה אמרו היום (רביעי) כי הוא שוקל להבהיר את דבריו בפני הקהילה היהודית במדינתו.

יחד עם זאת, מקורביו הוסיפו כי הוא לא מתכוון לפרסם התנצלות על דבריו, אלא יסביר את נאומו בו השווה בין מעשי ישראל ברצועת עזה למעשיו של אדולף היטלר.

כמה בכירים בלשכת לולה אמרו כי הנשיא הברזילאי ייפגש ככל הנראה עם מנהיגים של הקהילה היהודית בברזיל בניסיון לספק להם הסברים על הנאום שיצר משבר דיפלומטי מול ישראל.

הבכירים בלשכת לולה אמרו כי שיחת ההבהרה לא תקרה לפני סוף השבוע ובלשכתו יעקבו לראות אם הסערה שוככת ללא צורך בשיחות הבהרה.

עד כה 124 מ-513 חברי פרלמנט חתמו על בקשה להדחת הנשיא לולה בשל דבריו החריגים.

מוקדם יותר השבוע הודיע הנשיא לולה על החזרת השגריר של מדינתו מישראל.

קודם לכן ערך שר החוץ ישראל כ"ץ שיחת נזיפה לשגריר הברזיליאי פדריקו מאייר והודיע לו כי הנשיא לולה הוא אישיות לא רצויה בישראל.

כ"ץ הציג לשגריר הברזילאי בשיחה שנערכה ביד ושם את ספר השמות הכולל את שמותיהם של הנרצחים היהודים בשואה, כולל בני משפחתו של השר - סבו ישראל כ"ץ וסבתו שפרינצה כ"ץ.

"הבאתי אותך למקום שמעיד יותר מכל על מה שעשו הנאצים והיטלר ליהודים, בהם בני משפחתי. ההשוואה בין המלחמה הצודקת של ישראל בחמאס, לבין מעשי הזוועה של היטלר והנאצים, היא בושה וחרפה והתקפה אנטישמית חמורה", אמר השר לשגריר.

כ"ץ הגיב להחלטה על החזרת השגריר וכתב, "לא נרכין ראש. עד שנשיא ברזיל לולה לא יתנצל ויחזור בו מדברי ההסתה האנטישמיים שהטיח בעם היהודי ובישראל - הוא יהיה אישיות בלתי רצויה במדינת ישראל".

הנשיא הברזילאי האשים השבוע את ישראל בביצוע 'רצח עם' בעזה והשווה את המלחמה בעזה להשמדת העם היהודי בידי היטלר והנאצים.

"מה שקורה ברצועת עזה איננו מלחמה, אלא רצח עם. זו אינה מלחמה של חיילים נגד חיילים. זו מלחמה בין צבא עם מוכנות גבוהה לבין נשים וילדים. מה שקורה ברצועת עזה לעם הפלסטיני לא קרה בשום תקופה אחרת בהיסטוריה. למעשה, זה קרה לפני כן: כשהיטלר החליט להרוג את היהודים", טען דה סילבה.