לברוב
לברובצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב היה אמור לפגוש את נשיא ברזיל לולה דה סילבה, אך נתקע ללא דלק אחרי שחברת אנרגיה במדינה סירבה לתדלק את מטוסו.

חברת האנרגיה הודיעה ללשכתו של לברוב כי היא לא תוכל לתדלק את מטוסו מחשש שתיענש על ידי ארה"ב בשל העובדה שוושינגטון הטילה סנקציות על שר החוץ הרוסי.

בברזיליה הציעו למוסקבה כי לברוב יטוס יחד עם שר החוץ הברזילאי לפגישה עם דה סילבה ובינתיים המטוס הרוסי יתדלק במקום אחר.

נגד לברוב הוטלו סנקציות בשל מעורבותו בהגנה על הפעילות של רוסיה באוקראינה ועל פשעי מלחמה שבוצעו נגד אזרחים.

למרות העובדה שרוסיה עברה מספר פעמים על החוק הבינלאומי, לברוב עצמו בחר במהלך חודשי המלחמה להשתלח בישראל.

כך למשל טען כי "אנחנו מגנים בחריפות את המתקפה על אזרחים ישראלים ב-7 באוקטובר, אבל אם בתגובה לאירועי הטרור הללו יתעלמו (בישראל) מהנורמות ההומניטריות ומשמעות הענישה הקולקטיבית, אני חושש שזו תהיה הזדמנות לשיטות לוחמה הרבה יותר ברבריות משני הצדדים".

בריאיון הצדיק את אמירתו של מזכ"ל האו"ם גוטרש כי הטבח "לא קרה בחלל ריק" ואמר, "אין שום תירוץ לברבריות של 7 באוקטובר 2023, אבל אני לא חושב שהעובדה שאין שום צידוק לכך היא תירוץ לצ'ק פתוח עבור שיטות לחימה לא פחות ברבריות".

בנוסף אמר לברוב על נושא החות'ים, "תדברו עם האמריקנים, הם אלו שמרחיבים את הסכסוך לים האדום שהחלו בתוקפנות נגד תימן. אנחנו קוראים בתוקף לישראלים להפסיק לתקוף את סוריה כולל את שדות התעופה של דמשק וחאלב, דבר שמפריע למתן סיוע הומניטרי".

"אנחנו קוראים להם אגב, להפסיק את ההרג הפוליטי", הוסיף לברוב בנוגע לישראל. "בדמשק נפגעו כמה קצינים של משמרות המהפיכה האסלאמית מטיל, ככל הנראה ישראלי".