יומו הראשון של כנס ירושלים של העיתון בשבע ואתר ערוץ 7 נערך הבוקר בהשתתפות נשיא המדינה, ח"כים, שרים ואישי ציבור.

הנשיא הרצוג דיבר על האם השיח לגבי החזרת החטופים חוזר ומה יהיה המחיר, "אני לא חושב שיש מחלוקת מה יהיה המחיר כי אף אחד לא יודע מה הוא יהיה. אני חושב שצריך להרחיק את השיח על החטופים מחוץ לתחום הפוליטי, אין מצווה גדולה מפדיון שבויים, זה כמובן לא בכל מחיר, אף אחד לא קובע מחירים לקבינט, שם זה יוכרע, אבל בשלב הזה צריך לתת סיכוי ולעודד ולדחוף את הסיכוי להגיע לעסקת חטופים במהרה כדי להשיב הביתה בנות ובנים אזרחים יקרים שנחטפו ונמצאים בצרה ובשביה".

הרצוג התייחס על סערת שיר האירוויזיון ואמר, "זה שיח מעניין, אני מנסה לעזור בו ככל שאני יכול, דיברנו על הסברה ואני חושב שחשוב שישראל תופיע באירוויזיון, וזו גם אמירה כי יש שונאים שמנסים לגרש אותנו מכל במה. אני חושב שזה חשוב שהתאגיד מקיים דו שיח עם האיגוד של האירוויזיון, ולהיות חכם לא רק להיות צודק. יש שיר שייצג את ישראל ב- 1992 שאומר זה לא רק ספורט, זה באמת לא רק ספורט, זה גם עניין בעל משמעות מדינית והסברתית וצריך להתחשב בכך. כפי שאמרתי להיות לא רק צודק אלא גם להיות חכם".

הפעיל החברתי ומנכ"ל עמותת "ביחד – ערבים זה לזה" יוסף חדאד קיבל את פרס ירושלים בכנס.

חדאד דיבר על האחדות בעם ואמר, "אני רוצה לנצל את ההזדמנות הזו שאני עומד כאן מולכם, ערבי ישראלי מול קהל גדול שרובו מגיע מהציבור הדתי לאומי, כדי להגיד לכם כמה אני מעריך את התרומה של הציבור שלכם למדינה. רואים את זה בעזה עם כל הגיבורים שלנו שנפלו ושחלק משמעותי מהם מהציבור הדתי לאומי, אני מסתובב המון עם חיילים ובביקורי פצועים גיבורים בבתי החולים ואני פשוט רואה מכל עבר כיפות סרוגות, ואני רוצה לומר לכם שזה לא מפתיע אותי".

על הקשר עם הקהל הציבור הדתי לאומי אמר חדאד, "כשאני התנדבתי לצבא ושירתתי בגולני נחשפתי לזה כבר אז, כששירתתי עם חיילים דתיים. תמיד היה לנו קשר מיוחד, למדתי מהם גם מה זה להיות 'גוי של שבת', אבל האמת שלמדתי מרבים מהם גם מה זה לאהוב את המדינה מכל הלב. אחד מהם היה הסמג"ד שלי רועי קליין גיבור ישראל, שלימד אותי את המשפט 'כל ישראל ערבים זה לזה'. במלחמת לבנון השנייה בבינת ג'ביל קצת לפני שאני בעצמי נפצעתי שם, הוא גם קיים את המשפט הזה והפך לסמל של גבורה וערבות הדדית כשקפץ על רימון להציל את הצוות והקריב את חייו".

הוגה ויוזם אמנת בראשית הרב תמיר גרנות ששכל את בנו סגן אמיתי צבי בגבול הצפון במלחמה, התייחס למצב הפוליטי במדינה.

הרב גרנות אמר, "למדנו שאנחנו לא יכולים להיות שאננים והמחשבה כאילו אנחנו חיים בגן עדן משיחי היא טעות חמורה. איום קיומי מרחף עלינו כל הזמן. מתוך כך למדנו שאין לנו פריווילגיה להחליש אחד את השני - האויבים שלנו זיהו את זה היטב".

הוא הוסיף, "למדנו מהמלחמה שיש בנו ערבות הדדית מדהימה, נגד מה שחשבנו לפני המלחמה, ושמקצה העולם חיילים התגייסו ואזרחים התנדבו - וחשבנו שזה לא כך. מתוך כך למדנו שהצד השני הוא לא אויב אלא אוהב. ולמדנו מהשנה שעברה שזו סכנת נפשות להשתמש בצבא במסגרת מחלוקת. לא להתגייס, לאיים בסירוב, סכנת נפשות. לאחיי משמאל אני אומר, אם מישהו עוד חשב שיש סיכוי שתהיה עצמאות ערבית, אני לא חשבתי - אבל אם מישהו חשב אין לזה סיכוי ורעיון שתי המדינות זה עורבא פרח אפילו אם אמריקה חושבת ככה".