נשיא המדינה יצחק הרצוג התייחס בכנס ירושלים של העיתון בשבע וערוץ 7 לעסקת החטופים, למגעים מול קטאר ולסערת השיר לאירוויזיון.

בריאיון ליו"ר העיתון בשבע דודו סעדה אמר הנשיא כי "העם שלנו נמצא בתקופה שמערבת יגון עמוק וגם תעצומות נפש בלתי נתפסות. אולי זה סיפור יהודי מאוד מובהק לאורך הדורות, עכשיו זה הגיע בדור שלנו. אני מנסה להסביר את זה להמון משפחות של קהילות יהודיות בתפוצות שמגיעות, אנחנו קוראים בליל הסדר בכל דור ודור קמים עלינו לכלותנו, וזה גם קרה בדור הזה. והדור הזה מגלה תעצומות נפש בלתי רגילות".

מפרו המלחמה שנכפתה על ישראל, שני חבלי ארץ מפונים, מניין ההרוגים והנרצחים עומד על 1,515 לצד פצועים וחטופים. הנשיא הרצוג הסביר על תפקידו בעת הזו, "מהרגע הראשון מיכל ואני עוסקים בעיקר בחיזוק רוח העם אל מול האתגר הנוראי שנכפה עלינו בשמחת תורה ה-7 באוקטובר השבת השחורה הנוראה ההיא, וכל מה שבא לאחריה, גם הבוקר פקד את בית ישראל שכול, שנודע לנו על נפילתו של נריה בלטה, לוחם, עוד לוחם שנהרג, ואני שולח מכאן תנחומים למשפחתו, אנחנו פוגשים משפחות חטופים כל העת, כל הזמן".

"אני מאמין וחוזר ומשנן לכולנו שהרמב"ם אמר שאין מצווה נעלית יותר מפדיון שבויים. אנחנו עוסקים המון בבריאות הנפש הפרטנית והקולקטיבית, פוגשים משפחות של מפונים מדרום ומצפון, גם במלון הזה יש מפונים מהעיר שדרות. אנשים חיים באי ודאות, אי הוודאות גדולה יותר היום לגבי תושבי הצפון. אנחנו פוגשים קהילות יהודיות שמותקפות וגם משלחות של סולידריות, וגם עוסקים בנושא שנאמר בהתחלה, של דבר ישראל בעמים בעת הזאת, צדקת הדרך המוחלטת שלנו בעת הזו וצדקת המלחמה, ועוד נושאים רבים ומגוונים".

על הקרע שהיה בעם לפני ה-7 באוקטובר סביב הרפורמה במערכת המשפט אמר הנשיא הרצוג כי "אנחנו פוגשים כל הזמן משפחות שכולות, גם אזרחים וגם משפחות חללי צה"ל והזעקה שיוצאת מכולם, לא לחזור ל-6 באוקטובר. אנחנו צריכים לעשות הכל לא לחזור לשיח של ה-6 באוקטובר".

"התפקיד שלנו לעשות הכל והתפקיד שאני לוקח על עצמי זה לעשות הכל כדי שתהיה אחדות בעם. אחדות זו לא אחידות, אנחנו שבטים רבים - יחד שבטי ישראל, מנהלים מחלוקות בתוכנו, יש סוגיות מאוד גדולות שתעלנה על הפרק בשיח הציבורי, זה אך לגיטימי ונכון במדינה דמוקרטי. צריך לשמור על השיח הדמוקרטי בצורה הכי מכובדת שיש ולנהל אותו בצורה מכובדת כדי להגיע למסקנות הנכונות לעתיד".

בנוגע לשיח סביב עסקת חטופים אפשרית אמר הנשיא הרצוג כי הוא "לא חושב שיש מחלוקת מה יהיה המחיר כי אף אחד לא יודע מה הוא יהיה. אני חושב שצריך להרחיק את השיח על החטופים מחוץ לתחום הפוליטי, אין מצווה גדולה מפדיון שבויים, זה כמובן לא בכל מחיר, אף אחד לא קובע מחירים לקבינט, שם זה יוכרע, אבל בשלב הזה צריך לתת סיכוי ולעודד ולדחוף את הסיכוי להגיע לעסקת חטופים במהרה כדי להשיב הביתה בנות ובנים אזרחים יקרים שנחטפו ונמצאים בצרה ובשביה".

בהמשך שיתף הנשיא על המגעים שלו עם קטאר במהלך ביקורו בגרמניה ואמר כי "היינו בשיחות אני לא רוצה להגיד עד כמה אנחנו קרובים או לא, אבל יש רצון טוב של הרבה גורמים שעוסקים בנושא, ואני מקווה שזה יביא לתוצאה המקווה. אני לא יכול להבטיח שבענו הרבה אכזבות וצריך להוריד את מפלס האופטימיות ולהיות מאוד צלול בהערכה שלנו. צריך לכבד את משפחות החטופים זה מה שאני קורא לציבור. צריך להבין את הרגשות, אם יש דברים שאתה רוצה לומר לפעמים צריך להגיד בחדרי חדרים. אנחנו צריכים להבין את אהבתנו, תמיכתנו וסולידריות עם המשפחות, הן עוברות גיהנום שאני לא מאחל לאף אחד, אל תדון אדם עד שתגיע למקומו. אני מקווה שנוכל להחזיר אותם במהרה, בעזרת השם נקווה לבשורות טובות".

"כואב לי עד כמה הסיפור של המדינה שלנו לא מדוברת, אבל היום הרבה אנשים תלויים ברשתות החברתיות, הם לא תלויים בכלי תקשורת סטנדרטי כזה או אחר. לאחרונה הבאנו לבית הנשיא בכירים מטיק טוק כדי להראות להם עד כמה יש ליקויים ופרצות באלגוריתם ובתשתית הזאת שמאפשרת הרבה מאוד הסטה אנטישמית ושנאת ישראל. חלק מהדברים תוקנו וחלק עדיין בדיון".

לסיום התייחס נשיא המדינה לסערת השיר לאירוויזיון ואמר כי "זה שיח מעניין, אני מנסה לעזור בו ככל שאני יכול, דיברנו על הסברה ואני חושב שחשוב שישראל תופיע באירוויזיון, וזו גם אמירה כי יש שונאים שמנסים לגרש אותנו מכל במה. אני חושב שזה חשוב שהתאגיד מקיים דו שיח עם האיגוד של האירוויזיון, ולהיות חכם לא רק להיות צודק".

"יש שיר שייצג את ישראל ב- 1992 שאומר זה לא רק ספורט, זה באמת לא רק ספורט, זה גם עניין בעל משמעות מדינית והסברתית וצריך להתחשב בכך. כפי שאמרתי להיות לא רק צודק אלא גם להיות חכם".