הרצל בן ארי
הרצל בן אריצילום: חיים טויטו

מנהל החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים הרצל בן ארי שיתף בכנס ירושלים של העיתון בשבע ואתר ערוץ 7 בעבודות והפרויקטים שעומדים על הפרק.

"השבוע סיימנו את העבודות על החומה הרחבה, חומת חזקיה המלך", סיפר בן ארי והוסיף, "ברובע היהודי יש היסטוריה. תקופת הבית הראשון זה החומה הרחבה. אם אונסקו הוציאו לפני 4 שנים החלטה באו"ם שאומרת שאין קשר בין עם ישראל לירושלים, באה החומה הרחבה וכל אבן בה צועקת אני עדה אותי הניח חזקיה המלך. היום הנגשנו את המקום ויש אודיטוריום עם 50 מקומות ישיבה וסרט שמספר את המקום".

בן ארי מסביר איך הוא רואה את המשימה שלו להפוך את הרובע על כל הדברים המדהימים שיש בו גם למוקד, "החלום שלי שהנינים שלי יהיו קשורים לירושלים כמו שאני נקשרתי אליה. אנחנו חייבים להפוך את הרובע מפרוזדור לטרקלין. היום הרובע משמש כמעבר להגיע לכותל. מיליוני מבקרים בשנה עוברים ברובע כדי להגיע לכותל, אבל הרובע הוא טרקלין, יש פה אלפי שנות היסטוריה של עם ישראל".

הוא הוסיף, "הייתה מחלוקת בעולם האקדמי האם ההיסטוריה היהודית הייתה רק בחלק התחתון או גם בחלק העליון. עד שנחשפה החומה הרחבה ונודע שההתיישבות היהודית הייתה גם בעיר העליונה. החלום שלי להפוך את הרובע לטרקלין".

"אני רוצה לומר לכל הנוכחים תבואו לרובע, תעצרו. יש שם המון אתרים לגלות, יש שם את בית פלוגת הכותל, שמלווים את היהודים להתפלל בכותל, משם קבוצות של יהודים כל שנה".