שי לינדר
שי לינדרצילום: חיים טויטו

סמנכ"ל הכספים בקבוצת שפיר, שי לינדנר, התייחס בכנס ירושלים של העיתון בשבע ואתר ערוץ 7 למשבר בענף הבנייה בעקבות המלחמה.

"המשק הישראלי צומח בקצב מהיר, אבל המשמעות היא שכל עשור צריך עוד 20-30% יותר דירות, צריך יותר מתקני התפלה, אשפה, חשמל", מנה לינדנר.

הוא הוסיף כי "אם לא נבנה את כל התשתיות האלה, כבישים ורכבות ותחבורה ציבורית, פשוט נתקע והצמיחה הזו תיעצר. היום הכל נעצר. ענף הבניה בנוי על מהנדסים, כלכלנים, עורכי דין, מנהלי עבודה, מנהלי בטיחות, ועובדים, מפעילי צמ"ה, וכלכלה שמספקת אחוז גדול מהתוצר".

עוד הוסיף, "כשהמלחמה התחילה ובצדק המדינה אמרה לא ייתכן שיכנסו אנשים שבשבעה לאוקטובר נכנסו להילחם בנו. אמרו עובדים זרים אבל הממשלה לא החליטה מה היא רוצה. מצד אחד היא בולמת עובדים זרים, מצד שני בולמת עובדים פלסטינאים. המשק הזה 50% עומד, והמשמעות היא לא רק עיכובים במסירות והתייקרויות, המשמעות היא שקבלנים עם היתר בניה ביד לא מתחילים לבנות כי לא יודעים מי יבנה. ואם אנחנו צריכים 50 אלף יח"ד כל שנה, לא יודע כמה יהיו ב-2024 ובוודאי לא יודע כמה ב-2024, הדברים האלה יתגלגלו במדד, ביוקר המחיה ובמחירי הדירות".

לדבריו, "זה משבר חמור שאין כדוגמתו ובמקום לפתור אותו תוקעים את המצב. אפשר להביא עובדים זרים, אפשר להכשיר ישראלים, יש פחות מ-14 אלף עובדים ישראליים בענף. אתם יודעים כמה מרוויח פועל סיני על יום עבודה היום? באזור ה-1500 שקל ועדיין לא נכנסת עבודה. צריך להשקיע בבניה מתועשת, חכמה, במפעלים, בתיעוש הבניה. גם את זה הממשלה לא עושה. כל הדבר הזה יגיע לפגיעה בתוצר, ליוקר מחיה, לפקקים".

לסיום אמר לינדנר, "המדינה בנויה על מיסוי מקרקעין וכשעוצרים את הדבר הזה המדינה מאבדת עשרות מיליארדים שיכולים להיות מופנים ללחימה ולצמיחה שלנו. אנחנו מודאגים, ואומרים זה רק הפחדות מנסים להביא עובדים זרים - לא, מנסים לעבוד, וזה יגיע לכיס של כולנו. הדבר האחרון זה היכולת המקומיות, בשנים האחרונות פיתחו תלות בגורמים זרים - אם רוצים לבנות נמל נביא סינים, אם רוצים לבנות רכבות נביא אירופאיים. יש פה כוח אדם מהטובים בעולם".