מצפה לזכרו של עמיחי ונינו בקשת
מצפה לזכרו של עמיחי ונינו בקשתצילום: באדיבות המשפחה

משפחתו של עמיחי ונינו הי''ד, לוחם מגלן שנהרג בשמחת תורה האחרון בכפר עזה בעת חילוץ אזרחים ומפקדו, הקימה לזכרו בעזרת נוער שלושה מצפים ברחבי הארץ.

"עמיחי איש הארץ, נכדם של הרב והרבנית לוינגר, אהב מאוד לטייל בארץ והכיר אותה לאורכה ולרוחבה, בלימודיו בישיבת דימונה וברמת הגולן עם הטרקטורון הנצחי ובהמשך ביחידת מגלן במסעות וניווטים. תוך כדי אחד מהמסעות עמיחי אומר לחברו: זה לא סתם זיעה, זה דמעות של 2000 שנה", מספרים במשפחתו.

המצפה הראשון נבנה בקשת בסמוך לקצרין בה ונינו גר. המצפה נבנה לזכרם של עמיחי רובין, עמיחי וויצן, ועמיחי ונינו על ידי נוער קשת לזכר דמויות שהיו קשורות אל היישוב במשך השנים.

במשפחה אומרים כי "המצפה נבנה בתל האלה ומשקיף על הגולן, הכינרת והחרמון, נוף מדהים ביופיו של הגולן הירוק".

מצפה נוסף הוקם במעלה חבר, היישוב בו ונינו נולד וגדל, "המצפה צופה על נופו המרהיב של מדבר יהודה, וניתן לראות ממנו את ים המלח מבצבץ באופק, החיבור בן ספר המדבר המוריק למדבר יהודה".

ביישוב אלון מורה בו למד ונינו גם הוקם מצפה. "סמוך לישיבה הגבוהה 'ברכת יוסף' בה למד עמיחי, וממנה התגייס לצה''ל. הליכה של חמש דקות על שביל 4 על 4 בשביל ירוק ופורח, וקצהו המצפה הצופה על עמק בין דגן והעיר שכם ופרבריה".

אמו רחלי ונינו, מספרת לערוץ 7 על דמותו: "עמיחי בני היקר והאהוב היה מחובר אל מרחבי ארץ ישראל בנשמתו. הוא חלם והתפלל לזכות לחזור ולהתיישב בכל מרחבי ארץ ישראל ובוודאי גם לזכות לטייל בהם ולחוש את אהבת הארץ דרך הרגליים"

"כמו שכתב בזמן שעשה את שביל ישראל: 'זהו מסע חזרה אל עצמי. השקט וההתבוננות בטבע מעלות מחשבות. כל פרח, כל עשב, כל גו'ק, כל ציפור, כל חרדון וכל שפן סלע, כל פרפר וכל עכביש הכל פועלים פעולתם. הכל אומרים שירה".

"הכל גילוי של ציור. איך הכל פועל בהרמוניה. הכל גילוי רצון ה' והכל למען שמו. גם אני רוצה להגיע לשם. להיכלל בתוך שלמות גדולה שמורכבת מהרבה שלמויות קטנות. גם אני רוצה להתחבר חזרה לתזמורת. גם אצלי הכל רוצה לפעול בהרמוניה'".

"המצפים המוקמים לזכרו של עמיחי הם מעין צוואה להגשמת החלום שלו. אנחנו זוכים היום לנסות ולהגשים במעט את חלומו הגדול של עמיחי", היא מסכמת.