הרב דוד תורג'מן, ראש ישיבת ההסדר בדימונה וראש הגרעין התורני בעיר, התארח בכנס ירושלים ה-21 של עיתון 'בשבע' וערוץ 7 לשיחת אחד על אחד, במסגרת מושב בנושא 'שעתן הגדולה של ישיבות ההסדר'.

הרב תורג'מן דיבר על השליחות שמקיימת ישיבת ההסדר בלב העיירה הדרומית והתייחס להבדלים בין רוח העם במלחמות ישראל בעבר לבין הדור הנוכחי, בצל מלחמת 'חרבות ברזל'.

הרב תורג'מן שרת במלחמת לבנון הראשונה כתלמיד בישיבת ההסדר הכותל והשתתף בקרב סולטן יעקב המפורסם. לאחר יותר מ-40 שנה התייחס הרב תורג'מן לנקודות הדמיון והשוני בין תקופת שירותו הצבאי לבין הדור הנוכחי, בו הוא שולח בנים ותלמידים להילחם.

"במובן הטקטי יש שוני גדול משום שבעבר המלחמה נערכה טנקים מול טנקים וכיום זה אחרת. אבל במובן העמוק יותר, אין ספק שכיום עם ישראל יותר בוגר ובעל יכולת להכיל את גודל השעה. זה בא לידי ביטוי ברוח הגדולה שמפעמת בכל אחד ואחד – האומה כולה התבגרה", קבע.

"במלחמת יום הכיפורים כשהייתי נער כולם הלכו עם ראש באדמה", נזכר הרב תורג'מן. "אפילו לאחר מלחמת ששת הימים לא היה לנו כלים להכיל את הניצחון האדיר הזה. למרות הכאב העצום שיש במלחמה הזו, עם ישראל מגלה בגרות ואופי נדיר ומעניק כוחות לחיילים בחזית. זה דבר מופלא ואין לי ספק שאנחנו לפני שעה גדולה".

הרב תורג'מן התייחס גם לממשק שבין תורה לצבא ולמגוון האפשרויות והמסלולים שקיימים כיום עבור נער דתי לפני גיוס. "לא ניתן להפריד בין שירות בצבא ללימוד בישיבה משום שהם משלימים זה את זה. התפקיד הגדול של בן תורה נמשך גם לאחר הצבא, לכן מסלול ישיבות ההסדר הוא היותר נכון. מנקודת מבטי בישיבה בדימונה, החודש נישאו כמה תלמידים שבעת הזו בכלל מדובר בפלא פלאים, שבחרו להמשיך בעיר ולבנות בה את ביתם בדימונה. הם בחרו בה בזכות הישיבה וההשפעה שלה על המרחב, על העיר, על הקהילה שהתברכו ממנה לטווח הארוך. בכך, בין היתר, אנחנו רואים את השליחות שלה. ההשפעה הזאת היא הדדית וכפי שאנחנו מעניקים לעיר ומוכנים לאתגרים שלה, כך גם אנחנו מקבלים. הדבר החשוב הוא לבוא ממקום של ענווה, בגובה העיניים ואז זוכים ב"ה גם לסיעתא דשמיא".

הרב שתף את הקהל ברגע אישי ומרגש על בנו יצחק, שנפצע במהלך הקרבות ברצועת עזה. "יצחק ב"ה השתחרר השבוע מבית החולים ולאט לאט הוא חוזר לאיתנו. לצערי בסמוך לשחרור נסענו לבית העלמין בכרמיאל להלווייתו של רס"ן איל שומינוב ה"ד שהיה המ"פ שלו. כמה ימים לפני שנפל, אייל התקשר לבני חמש דקות לפני כניסת השבת וביקש לחזק את רוחו. אייל אמר לו שהוא גאה בו ושפעל נכון, סיפר לו שהחיילים שלו אריות וביקש ממנו לאגור כוחות לקראת השלבים הבאים".

מוקדם יותר, הוענק לאיגוד ישיבות ההסדר, ראשי, רבני, תלמידי ובוגרי הישיבות פרס ירושלים של קבוצת 'בשבע' לשנת 2024-תשפ"ד. בהסבר על זכייתם בפרס נכתב: "על פועלכם המבורך למען ארץ ישראל, וכהוקרה על 60 שנות הצמחת החיל והרוח של עם ישראל. ישיבות ההסדר יוצרות שילוב מוצלח במיוחד של ספרא וסייפא ומהוות את עמוד השדרה של עולם התורה הלאומי עם כ-12,000 תלמידים בכ-70 ישיבות הפזורות בכל רחבי הארץ. בישיבות אלה גדלים אנשי תורה מובילים, אנשים שמחויבים גם בהמשך חייהם תורה ולחינוך התורני, להתיישבות, לעשייה חברתית, לקליטת עלייה ועוד".

רמ"ט איגוד ישיבות ההסדר אורי פינסקי ברך על קבלת הפרס וציין: "ישיבות ההסדר, המשלבות עשרות שנים בהצלחה גדולה לימוד תורה מעמיק ומשמעותי עם שירות איכותי בצה"ל, ניכרות היום יותר מתמיד בתרומתן הגדולה לצה"ל ובחיזוק החוסן והרוח הלאומית. מסירות הנפש של תלמידי הישיבות והלוחמים היא גדולה לאין ערוך. נמשיך כתף אל כתף עם אחינו בית ישראל לתרום לעם ישראל עם כל הלב והנשמה"