יצחק צייגר הי"ד
יצחק צייגר הי"דצילום: ישי סימנסקי/TPS

זכיתי להכיר את יצחק צייגר הי"ד כשבע שנים מאז שנכנסתי לשמש כרב הגדוד.

צייגר (כפי שכינו אותו כולם) היה החובש האגדי של הגדוד. שירת בגדוד כ40 שנה! הוא לא רק היה חובש אלא כל אחד ידע שאם צריך משהו (כל דבר!) צייגר שם לעזור בשמחה. לא היה גבול לחסד שעשה.

לפני כשבע שנים מיד בכניסתי לגדוד ניגש אלי אדם שאינו שומר תורה ומצוות וביקש: "הרב תוכיח לי שהתורה היא אמת. אני רוצה שתשכנע אותי".

דיברנו אולי שעה וחצי אבל הוא לא השתכנע לגמרי. הוא טען שהוא אינו רואה שהתורה משפיעה על אנשים להיות מוסריים יותר (הוא טען שבתקשורת מתפרסמים סיפורים על רבנים שעושים כל מיני עוולות וכו').

אמרתי לו שבוודאי שהתורה משפיעה לטובה, ובסופו של דבר ישבתי איתו וקראנו מתוך הספר 'איש צדיק היה' על הצדיק רבי אריה לוין על מנת להיווכח כיצד התורה עושה אנשים טובים יותר. הוא התרגש ואמר שחבל שאין אנשים כאלו היום.

למחרת ניגש אלי אותו חבר ואמר שהוא מצא אדם שדומה לרבי אריה לוין וקוראים לו יצחק צייגר. החבר התבונן ביצחק צייגר שעוזר לאנשים כל היום בכל מיני דברים. החבר ניגש ליצחק צייגר ואמר לו: "אתה יודע צייגר, אתה דומה לאריה לוין. אתה כל היום עוזר לאחרים כמו שאריה לוין היה עושה".

השיב לו צייגר: "רבי אריה לוין! הוא היה הסנדק שלי!". ידוע מה שכתוב בספרים שהסנדק משפיע על הילד להכניסו לקדושה. מי שראה את יצחק צייגר הי"ד ראה בחוש כמה רבי אריה השפיע עליו.

סיפור זה התרחש לפני כשבע שנים לפני שהכרתי כל כך את צייגר. מתחילת המלחמה הנוכחית זכיתי להיות עם צייגר במשך כמה חודשים ונוכחתי לראות בעיניים שלי כמה באמת החבר צדק על צייגר.

לרגע הוא לא הפסיק לעזור לאחרים. אחד הדברים שתפסו אותי במיוחד היה ביום השני של המלחמה (ה8.10) הגענו למטווחים בנבי מוסה. צייגר התקשר לחברו מהתאג"ד לשאול איפה שאר החברה מהתאג"ד.

החבר השיב שהם עצרו רגע לאכול במאפייה. צייגר התרגז עליהם ואמר לו: "אם יש זמן פנוי למה לא אמרתם לי? הייתי נוסע לירושלים להביא לחבר כרית! הוא לא אמר בצחוק. הוא באמת רצה להביא כרית לאחד שהתקשה לישון.

אחר כך בכל דבר בעבודת הרבנות הוא היה שם לעזור כפי שהיה שם עבור כל אחד בגדוד שהיה צריך אותו לכל עניין.

כשהקמנו עירובין הוא ידע בחוש הטכני המדהים שלו לארגן במהירות וביעילות עירובין מורכבים, בחנוכה הוא דאג להביא שמן ופתילות וכשהיה חסר בעל קורא הוא התנדב להכין את הקריאה ולקרוא וכו' וכו'.

עוד הרבה ייאמר וייכתב עליו אבל כנראה שהוא באמת היה המשך של רבי אריה לוין. אני בטוח שגם בשמיים הוא ימשיך לעשות חסדים ויהיה מליץ יושר על משפחתו היקרה ועל כל עם ישראל!

יהי זכרו ברוך

הרב דניאל קירש הוא ר"מ בישיבה הגבוהה בשבי שומרון 'נחלת יוסף' ורב גדוד 5016.