יצחק בריק על המלחמה בעזהמהצד השני, כאן חדשות

האלוף במיל' יצחק בריק התייחס לתקרית ברצועת עזה בה נהרגו עשרות תושבים שהסתערו על משאית סיוע ומתח ביקורת חריפה על הדרג הצבאי והמדיני שגרמו לדבריו "לאסון ולקריסה כל כך קשה", ברקע שורת מינויים חדשה בצה"ל.

בראיון לכאן חדשות אמר, "מה שקרה עם המאה הרוגים מהסיוע ההומניטרי הביא את ישראל שוב לנקודה מאוד מאוד חמורה, אלה שמשמיצים אותנו האמת לא חשובה, אבל זו הזדמנות בשביל להשפיל ולהגיד שישראל אשמה".

הוא הסביר, "זה מקרב אותנו לכך שהרבה מדינות ירצו שנצא מהקהילה הבינלאומית, אנחנו כבר נצבעים כמצורעים בהרבה מאוד מדינות ואנחנו כבר מאבדים הרבה מאוד נכסים בקשרים עם מדינות, זה לא רק מדינות ערביות, זה גם מדינות באירופה, גם בארצות הברית אנחנו רואים את הדברים האלה".

"זה אולי יכול להדגים לציבור שלנו מה יקרה אם ניכנס לרפיח, שם יש 1.4 מיליון", המשיך בריק ותהה, "לאן תפנה אותם? הרי אתה לא תוכל להחליט לאן תפנה אותם, ירוצו לכל עבר, חלקם לעבר ישראל, החמאסניקים יירו באוויר, ידרסו אחד את השני, אלפים או מאות יהרגו, ואנחנו נתפס כמדינה מוקצית מבחינת מיאוס ולכן צריך להתחיל לחשוב אסטרטגית ולא טקטית, אנחנו מאבדים את מקומנו בעולם".

בריק מתח ביקורת על שורת המינויים הצפויה בצה"ל, "לא עולה על הדעת שדור הכאוס והמחדל, זה מראש הממשלה, דרך שר הביטחון, דרך הרמטכ"ל ואלופיו שהביאו לכאוס ולטרגדיה הגדולה מאז קום המדינה כתוצאה, לא ממחדל, מתרסקות הצבא בכל תחומם ועניין, הם אלה שימנו את הדור הבא בצלמם ובדמותם?".

הוא הוסיף, "העולה על הדעת שאלה שגרמו לאסון ולקריסה כל כך קשה, כולל חוסר מוכנות מוחלט למלחמה האזורית, זה פי 100 יותר קשה ממה שיהיה בחמאס, הם אלה שעכשיו ימנו את החברים, את הקליקות כמו שהיה בעבר?".

בריק קבע, "אסור שזה יקרה, אות קין על מצחם אם הם ילכו על זה, זה יהיה אסון לאומי שייזכר לדיראון עולם. מי שצריך לעשות את זה זה רמטכ"ל חדש ומפקדים חדשים, עכשיו, תוך כדי לחימה".

הוא מתח ביקורת חריפה על הדרג הצבאי והמדיני, "אנחנו עכשיו יכולים להגיד לרמטכ"ל שלום, שר הבטחון שלום, ראש הממשלה שלום, ולהציג אנשים שיצילו את המדינה מעצמה כי אנחנו הולכים לאסון לאומי בכל תחום ועניין".

בריק הוסיף, "מה שקרה היום זה רק דוגמה קטנה אם ניכנס לרפיח, נאבד גם את השלום עם מצרים, אנחנו נמצא את עצמנו אולי במלחמה, אין לנו כוחות כי הקטנו אותם, אנחנו לא יכולים להיות בכל האזורים, נצטרך לפנות את עזה בשביל לעזור בצפון ויו"ש. יש כאן כאוס מוחלט וחוסר מוכנות והציבור עוד לא הבין את זה, ואלה שגרמו לזה, לא יכולים היום לבנות את הצבא מחדש, לא יכולים להביא את הדור החדש".

הוא הביא דוגמה, "הם עכשיו משקיעים 14 מיליארד דולר בעוד מטוסים. המטוסים עוד כמה שנים יכנסו, הם כבר לא רלוונטיים במלחמות הבאות, אבל הם לא בונים את הצבא מחדש, הם לא מתעסקים בזה".

בהמשך הסביר, "מטוסים לא מנצחים מלחמה, מה שאנחנו לומדים מכל הכאוס שקורה עכשיו שצריך להגדיל את היבשה ואת זה לא עושים, אנחנו בעצם עם צבא קטנטן שלא מסוגל להיות בכמה זירות במקביל".

הפרשן הצבאי רועי שרון תהה בפני בריק, "אם יש לך חרטה על נבואות הזעם מלפני התמרון הקרקעי, ממש השפלתה את היכולת של צה"ל לתמרן באופן קרקעי ואת צבא היבשה, בסופו של דבר התמרון הקרקעי כן מביא הישגים מרשימים".

"זה בדיוק הבעיה", ענה בריק והסביר, "זרית חול בעיני הציבור, שכתבים צבאים משדרים את זה, שאין לכם מושג מה באמת קורה בצבא".

לדבריו, "4 אוגדות שנמצאות בתוך עזה, במקום ללכת במקביל על רפיח, חאן יונס, ועזה, אז הלכו קודם על עזה אז בערך ברפיח היו 250 אלף, עכשיו יש 1.4 מיליון".

הוא הטיח בשרון, "אתה לא מכיר את העובדות, זאת הבעיה שלך. מה שקרה בעזה, לקחו חוד שהוא עבד מצוין, זה החיילים והמפקדים שלנו, אבל מאחוריו ביזיון וברדק, עשרות טנקים תקועים, אין תחזוקה ואין לוגיסטיקה, חוסר משמעת מבצעי, הרוגים שנכנסים כל יום שני ושלישי לתוך בתים ללא הדבר הבסיסי, זה רימון ופגז ונהרגים, על מלכודים".