יעקב חגואל, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, השתתף בכנס ירושלים של העיתון 'בשבע' וערוץ 7 והתייחס לסכנות ליהדות התפוצות לאחר הטבח בשמחת תורה.

"ב-7 באוקטובר פרצה מלחמה לא רק נגד מדינת ישראל אלא נגד העם היהודי כולו", אמר חגואל". אנחנו צריכים להבין שהתכנון שהיה לפני הוא לא היה רק על דרום ישראל, התכנון שהיה לפני ה-7 לאוקטובר התחיל בקמפיין מתוזמן עם הרבה מאוד כסף שהושקע ברשתות החברתיות שבו הפכו את אותה התקפה על דרום ישראל להתקפה על העם היהודי. לא קל להיות היום יהודי ותחושת הביטחון של כולנו - אלה שגרים בישראל, אלה שב"ה יגורו בישראל, והיהודים שלא יגיעו לישראל - נפגעה".

חגואל התייחס לגל האנטישמית ברחבי העולם. "האחריות על ביטחון היהודים היא לא על ממשלת ישראל, אלא על אותן מדינות שבהן הם מתגוררים. אנחנו כמובן בתנועה הציונית , נשמח שכולם יבואו לכאן – הביתה. דרך אגב, זכותנו כישראלים לנסוע לטייל בעולם איפה שאנחנו רוצים. בנוסף אנחנו צריכים לדאוג שאותן ממשלות יחוקקו חוקים נגד אנטישמיות. ברוב בתי הספר בארה"ב היום לא מלמדים על השואה שהייתה באירופה. צריך לשנות את זה".

הוא סיפר עוד כי "השליחים שלנו נמצאים בתקופה לא פשוטה, חלקם הגיעו לכאן אחרי ה-7 באוקטובר עם צווי 8, באו , עזבו את בתי הספר שהם נמצאים בהם ובאו לכאן להיות בעזה, וחזרו. פגשתי אותם לפני כחודש בארה"ב ושמעתי סיפורים לא פשוטים – מהזירה כאן פיזית לזירה ההסברתית שם".

על החזרת התושבים ליישובי עוטף עזה אמר: "אנחנו עסוקים בהקמת מחנות זמניים בקיבוצים וביישובים שהמפונים נמצאים בהם, וכבר מתחילים את התכנון יחד איתם של שיפוץ הקיבוצים והמושבים. יש לנו אתגרים רבים לפנינו, ואני גם צופה שלקיבוצים והמושבים האלה יגיעו עולים רבים. כי אנחנו נמצאים כעת בגל עלייה גדול".