ברק חירם
ברק חירםצילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל, הרצי הלוי, הורה לזרז את סיום תחקיר התקרית בקיבוץ בארי במסגרתה הורה מפקד אוגדה 99 תא"ל ברק חירם לטנק לירות לבית שבו שהו מחבלים וחטופים בבארי ב-7 באוקטובר, כך מדווח הבוקר (שני) העיתון ידיעות אחרונות.

על פי הדיווח הלוי וחירם שוחחו על התקרית ועל ההשלכות האפשריות שלה על מינוי תא"ל חירם לתפקד מפקד אוגדת עזה לפני מספר שבועות. חירם אמר להלוי כי יהיה מוכן לוותר על התפקיד ולקבל תפקיד מטה.

בפורום מטכ"ל אמר הרמטכ"ל הלוי באחרונה כי צה"ל לא יוותר על ברק חירם. לאחר שיסתיים התחקיר ייפגשו השניים פעם נוספת ואז יוחלט לגבי התפקיד הבא של הקצין המוערך. לפני המלחמה, כאמור, סוכם שהוא ייכנס לתפקיד מפקד אוגדת עזה.

בתוך כך, היום ייערך לראשונה מאז תחילת המלחמה, דיון שיבוצים בצה"ל לקצינים בדרגות אל"מ ותא"ל. בצבא מביעים דאגה מכך שמפקדים בדרגי השטח עלולים להיפגע אם לא יקודמו במסלול הצבאי.

בסוף השבוע סיפר לראשונה הקצין הבכיר שלחם לצד תא"ל חירם ב-7 באוקטובר, את גרסתו לפרשת יריהטנק על הבית עם בני הערובה בבארי. מדובר באל"מ (במיל') אשי - קצין האג"מ של אוגדה 99.

הוא היה בקיבוץ בארי יחד עם מפקד האוגדה, שם ניהלו את הקרב נגד מחבלי חמאס שהשתלטו על הקיבוץ.

בריאיון לכאן חדשות סיפר אשי על השיקולים שהובילו את תא"ל חירם להורות לטנק לירות ישירות על ביתה של פסי כהן - שבו הוחזקו 14 בני ערובה.

פרט לשתי נשים, כל בני הערובה במקום נהרגו בשעות שבהן נורו פגזי הטנק. "הבנו שיש אירוע עם בית ושהימ"מ סוגר עליו", סיפר אשי, והוסיף: "לא חשבתי שיש שם עוד אנשים חיים".

בתחקיר שפורסם בניו יורק טיימס, סיפר תא"ל ברק חירם כי לירי הטנק קדם ויכוח בינו לבין מפקד כוח הימ"מ במקום. מפקד הימ"מ טען שמחבלים נוספים עשויים להיכנע, ואילו תא"ל חירם רצה לסיים את האירוע לפני החשיכה.

"החשש היה שבחסות החושך, המחבלים יצליחו לצאת מהבית ולהרוג אזרחים נוספים", סיפר אשי והוסיף: "לאחר שבוצע ירי מקלעים כבד לעבר הבית והופעלו אמצעים של הימ"מ, ראינו שהמצב לא משתנה ואף מחמיר. הבנו שצריך להיכנס לבית. לצורך כך היה צריך להשתמש בירי טנק".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל רואה חשיבות רבה בבדיקה ובתחקור יסודיים ומחויב לכך. במקביל למלחמה צה"ל יחל בתחקור אירועי 7 באוקטובר בקרוב, ויציג את הממצאים למשפחות השכולות ולאחר מכן לציבור. במהלך 7 באוקטובר נכנסו למעלה ממאה מחבלים לישוב בארי וביצעו טבח שלא נראה כמותו. בכל יישובי העוטף והמוצבים, לחמו בגבורה עילאית מפקדים, חיילי צה"ל, אנשי מילואים, כיתות הכוננות ואזרחים אשר חירפו את נפשם בקרבות במטרה לעצור כמה שיותר מהר את מסע ההרג ולהציל חיים. כך פעלו בכל רחבי העוטף, וכך גם בבארי, סביב המבנה של פסי כהן ז"ל".

"הכוחות, אשר היו מודעים לקיומם של תושבים במרחב עשו כל שניתן כדי למנוע פגיעה באזרחים תוך סיכון חייהם שלהם. תא"ל ברק חירם הינו קצין עתיר זכויות, ערכי ומוערך, אשר קפץ ללא פקודה מוקדמת ונלחם באומץ במהלך אירועי 7 באוקטובר, תוך סיכון חייו בהגנה על תושבי העוטף. הוא השתתף במלחמה בעזה תוך סיכון חייו, למען ביטחון אזרחי מדינת ישראל, וזוכה להערכה רבה מהרמטכ"ל וממפקדיו. כל ניסיון להטיל דופי ולהאשים את חיילי ומפקדי צה"ל כאילו פגעו באזרחים במכוון הינו שגוי ומשולל כל יסוד. צה"ל מחבק את משפחות החטופים והמשפחות השכולות, ימשיך ללוותן".