בולען בבית פרטי בכרמי יוסף
בולען בבית פרטי בכרמי יוסףדוברות כבאות והצלה לישראל |מחוז מרכז

פרקליטות המדינה הגישה לבית המשפט השלום בכפר-סבא כתב אישום נגד נתן מלר (72) ורחל מלר (67) מכרמי יוסף בגין שימוש אסור במקרקעין.

לנתן מיוחסות גם עבירת גרימת מוות ברשלנות וחבלה ברשלנות, זאת לאחר שבור שנפער בבריכה שלהם סחף לתוכו את כליל קמחי ז"ל (32) והוביל למותו, וכן גרם חבלתו של אדם נוסף, גל שפירא.

מכתב האישום עולה כי היישוב כרמי יוסף בנוי על קרקע משכבות קירטון בדרגות קושי ורטיבות שונות. בעומק של מספר מטרים מתחת לקרקע, התפתח אזור של מערות ונוצרו חללים מתחת לקרקע של היישוב. נתן ורחל היו בעלים של נחלה ביישוב והתגוררו בבית שנבנה בנחלה החל משנת 1991. נתן היה מודע לתוואי השטח ולקיומן של המערות עוד בטרם החל בבניית הבית.

בשנת 1988 ניתן היתר בניה בשטח הכולל קריטריונים ברורים, ובשנת 1991 ניתן היתר בניה נוסף שמהות שינויים פנימיים. אולם נתן רצה להרחיב את שטח הנחלה המסתיים במצוק ולאחריו יש מדרון, לכן, בשנת 1991 מילא את שטח המדרון, באופן עצמאי, בחומר מילוי שעשוי מאבנים וחרסיות שסתם את פתחיה של המערה וחלליה נותרו ריקים. מילוי זה נעשה ללא ייעוץ הנדסי, ללא בדיקת הקרקע או קבלת היתר לפי החוק.

עד לשנת 2011, נתן ורחל ביצעו עבודות שונות, בהזדמנויות שונות, להרחבת הנחלה, ללא קבלת היתר בניה כשחלק מהעבודות גם עומדות בניגוד לתוכנית הבניה החלה על המקרקעין. בשנת 1999 נתן בנה בריכה בשטח הנחלה באמצעות קבלן מטעמו, על גבי חומר המילוי ועל המערה, כשחלק מהבריכה פולש למקרקעין הסמוכים. הבריכה נבנתה בלי היתרי בנייה, בניגוד לתוכנית המקרקעין ובלי לקחת בחשבון את הסיכונים הכרוכים בבניית בריכה על גבי מערה.

החל משנת 2006, פנו לנתן נציגי רמ"י והורו לו לפנות את השטח אליו פלש, לכן, בשנת 2011 שיפץ הנאשם את הבריכה, באמצעות קבלן מטעמו, שינה את המבנה והקטין את ההיקף. שיפוץ הבריכה נעשה ללא היתר, ללא קבלת ייעוץ הנדסי או בדיקת הקרקע.

החל משנת 2014 נתן ורחל הפעילו עסק בנחלה של הפקת אירועים ואירוח הכולל שימוש של אורחים בבריכה. משנת 2019 ועד למועד האירוע, התקיימו עשרות אירועים בנחלה עם מאות משתתפים והנאשמים קיבלו סכומי כסף של מאות אלפי שקלים, כשהחלוקה בניהם היא שנתן אחראי על תחזוקת הנחלה והבריכה ורחל אחראית על הקשר מול הלקוחות וגביית התשלום.

בערך מחודש יוני 2020 נתן הבחין שיש כמות מים ניכרת שדולפת מהבריכה החוצה ושבר במדרגות הבריכה. כשכשל מלתקן את זה, פנה למפעיל בריכות שחיה מוסמך, שיסייע לו אך הוא הבהיר כי אין ביכולתו לסייע, והפנה את הנאשם לבעלי מקצוע אחרים. לכן, נתן תיקן בעצמו את הסדק במדרגה עם חומר דביק והדביק מעליו יריעה. תיקון לקוי זה לא מנע את אובדן המים אל הקרקע שמתחת לבריכה.

בפברואר 2021 פנה הנאשם לבעל מקצוע שהופנה אליו בנוגע לאובדן המים וביקש לבצע בדיקה. למחרת הגיע בעל המקצוע לבריכה, ביצע בדיקה, יידע את נתן בליקויים וכי קיימת שקיעת קרקע באזור הצפוני של הבריכה, והבהיר כי המים זולגים אל הקרקע וכי נכון לטפל בזה באמצעות שיפוץ מאסיבי, בהקדם האפשרי וגם השאיר דו"ח מפורט הכולל את הליקויים. אולם, הנאשם לא רצה לשאת בעלויות וניסה למצוא פתרונות חלופיים.

כמעט שנה לאחר קבלת דו"ח הליקויים, בינואר 2022 נתן הבחין כי הבטון ויריעת הבריכה מעוותים, פנה לשלושה בעלי מקצוע כדי לבחון אפשרויות שיפוץ בבריכה ולבסוף החליט של לבצע שיפוץ כוללני, בניגוד להמלצות, ורק החליף את הסקרימר הצפוני של הבריכה.

כליל קמחי ז"ל
כליל קמחי ז"לצילום: באדיבות המשפחה

אובדן המים לאורך תקופה ארוכה, יצר שינויים בקרקע שגרמו למים לעבור מקרקעית הבריכה לחומר המילוי עד שנוצר חלל אנכי שהלך וגדל ולבסוף שאב את מי הבריכה אל המערה.

בתחילת יולי 2022, הגיעו ניר דוד ונועם צוברי לפגוש את הנאשמים על מנת לקיים אירוע לכחמישים עובדים בנחלה שלהם תמורת 11,700 ש"ח.

הנאשמים הבהירו כי יש להם ביטוח לאירועים וניתן לעשות אירוע עד 250 איש.

ב21.7.2022 בשעה 12:00 החלו להגיע עובדי החברות למקום. במהלך האירוע, באזור השעה 14:30 שחו בבריכה 7 אורחים, כשלפתע באזור המים העמוקים, בצידה הצפוני של הבריכה, הרצפה התמוטטה תחת לחץ עומס המים אל תוך המערה כך שנוצר בור. נוכח התמוטטות הרצפה, נשאבו מי הבריכה בעוצמה אל תוך הבור וסחפו עימם את כליל קמחי ז"ל, וגל שפירא ששהו בבריכה באותו הזמן. כתוצאה משאיבת המים, גל נפל מספר מטרים לתוך הבור תוך שהוא נחבל ונשרט משברי הבטון והברזל, אך בשלב מסוים הצליח לנשום אוויר ולזעוק לעזרה. גל צעק לכליל אך לא הצליח לאתר אותו כי החלל היה גדול וחשוך. כתוצאה משאיבת המים כליל נפל אל הבור ונסחף אל תוך חלל המערה לאורכם של כ-8 מטרים. לאחר מאמצי חילוץ ממושכים של יחידות מובחרות הוא חולץ ללא רוח חיים.

כתב האישום מייחס לנתן מלר עבירות של גרימת מוות ברשלנות, חבלה ברשלנות, ולשניהם מיוחסת עבירת שימוש איסור במקרקעין.