יוסי לוי ודודו סעדה
יוסי לוי ודודו סעדהצילום: בשבע

דודו סעדה מארח את רס"ן במיל' יוסי לוי מנכ"ל 'נצח יהודה' הפועל לגיוס במסלולים המיועדים למגזר החרדי.

לוי מספר על ילדותו ואומר כי "גדלתי בבית מצד אחד מאוד ש"סניק מצד שני מאוד ליטאי, למדתי במוסדות חינוך חרדים, בישיבת מיר. ממש בטעות הגעתי לגיוס - פנה אלי מישהו בבקשה להיפגש וסיפר לי על גדוד חרדי, וביקש שאצטרף. אחרי שכנועים רבים הסכמתי אבל ביקשתי לבוא עם חברים כדי שלא אהיה לבד. התגייסנו יחד לנצח יהודה, עשינו מסלול לוחם ואח"כ המשכנו לפיקוד וקצונה ושלושתנו הגענו להיות מ"פ".

"אנחנו בנצח יהודה מגייסים כל שנה כ-1,200 בחורים מתוך 13,000 בגיל המתאים. צה"ל, משרד הביטחון ועמותת נצח זה המשולש העוסק בשילוב חרדים בצה"ל. לממשלת ישראל מעולם לא היתה תוכנית אחת לשילוב חרדים בצה"ל, עד היום, וזה מגביל אותנו מאוד. יש לנו תקציב קטן מאוד לליווי חיילים חרדים בשירותם הצבאי. בקרוב תיפתח לראשונה פלוגת מג"ב חרדית".

עוד מספר כי "בשנתיים האחרונות יש שלוש ישיבות הסדר חרדיות ושתי מכינות קדם צבאיות מאוד איכותיות שכל מכינה בעצם מכשירה נערים שיהפכו להיות לוחמים ומפקדים. בבוקר יש לימוד יסודי ומעמיק של תורה, אמונה, ערכים, ובצהרים מכינה אקדמית עם הכשרה מקצועית, שנותנת גם כניסה ליחידות מודיעין. בשרות הצבאי חשוב שתהיה מעטפת תומכת, וזו גם חלק מהעשייה שלנו. יש הורים שחשבו שבזה שהבן שלהם התגייס הוא יעזוב את הדת, ומופתעים לראות שיש רבנים חרדים שנמצאים בתוך המוצבים. הרבה חיילים שהיו בודדים חזרו לשמור על קשר משפחתי ב"ה".

"כבר 11 שנים אני משרת בגדוד שהוא לא חרדי, גדוד 21 משולב משלוש פלוגות חי"ר ופלוגה של יוצאי דובדבן, עליה פיקדתי חמש שנים. המג"ד סיפר לי שכשהגעתי הוא ראה שלושה קצינים - אחד מדובדבן, השני מסיירת נוספת ואני מנצח יהודה והוא אמר לעצמו נראה מי יישאר... היום אני הסמג"ד שלו, בעז"ה בקרוב מג"ד".

"גדלתי בבית בו הרב עובדיה יוסף זצק"ל היה הכי קדוש, וגם בניו - אני מעריץ אותם ואבק לרגליהם. עולם התורה חשוב לי מאוד, אבל חייבים לומר - כשם שמי שתורתו אומנותו חייב ללמוד תורה - כך מי שאין תורתו אומנותו חייב לקום ולהתגייס. הציבור חרדי לא יכול לשאת את זה שיש 400,000 מגויסים והם לא נושאים בעול. אין שום הצדקה לחרדי באקדמיה לא להתגייס. אני מאמין שהשינוי יבוא ואני עובד על השינוי קשה מאוד. אני חושב שהמלחמה מהווה נקודת מפנה מאוד משמעותית בציבור החרדי ושהגיוס יגדל משמעותית. מדינת ישראל אין לה ברירה אלא להשקיע בתוכנית רצינית לשילוב חרדים בצה"ל, ואני מעריך שאנחנו נראה יותר ויותר חרדים באים. צריך להגיע למצב של חציו לה' וחציו לכם'. ואנחנו נעשה את השינוי".