אורי שהם
אורי שהםצילום: Yonatan Sindel/Flash90

מנכ"ל תנועת רגבים מאיר דויטש שיגר הבוקר (ראשון) מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשרי הממשלה בדרישה לתיקון החלטת הממשלה על שיטת בחירת חברי הוועדה המייעצת למינויים בכירים ובמקביל דחיית הדיון הצפוי היום והקפאת מינויים עד לתיקון ההחלטה.

בפתח המכתב צויין כי "קשה להפריז בחשיבות פעולותיה של הוועדה אשר הלכה למעשה אישורה למינויים הבכירים ביותר בממשלה הינו תנאי הכרחי לאיוש תפקידים אלו".

דויטש הסביר כי "העובדה שתפקיד יו"ר הוועדה שמור לשופטי ביהמ"ש העליון בדימוס, ולהם בלבד – מונעת, באופן בלתי סביר, את היכולת לבחור לתפקיד זה אנשים ראויים אחרים ומצמצמת את אפשרות הבחירה באופן לא ראוי המונע ממועמדים ראויים נוספים להתמודד על תפקיד זה, ומאידך מונע מהממשלה את אפשרויות הבחירה ומותיר בידיה מספר מצומצם מדי של מועמדים. צמצום האפשרויות למינוי תפקיד זה עלול לפגוע באינטרס הציבורי באופן חמור".

כמענה לכך מציע דויטש להחזיר את המצב לקדמותו כפי שהיה עד 1999 כך שגם שופטים של בתי המשפט המחוזי יוכלו להתמנות לתפקיד.

בדבר הדיון בישיבת הממשלה והמינוי הצפוי של השופט בדימוס אורי שהם קוראים ברגבים: "אנו דורשים כי הממשלה תימנע מלדון במינוי זה ותוריד מסדר היום של ישיבת הממשלה המתוכננת את הסוגייה. מינוי של השופט בדימוס שוהם לתפקיד זה מצוי במחלוקת ציבורית עזה וזאת, בין היתר, על רקע תלונות באשר לאופן תפקודו כנציב תלונות הציבור על השופטים. אין ספק כי מינויו של כב' השופט שוהם בעת הזו איננו חף מפגמים".

עוד נכתב כי "העובדה שרשימת המועמדים כה מצומצמת, כאמור לעיל – יש בה בכדי להצביע על הכשל הקיים בצמצום רשימת המועמדים לתפקיד יו"ר הוועדה לשופטים בדימוס של בית המשפט העליון בלבד".

לסיכום כתב דויטש: "מדינת ישראל נמצאת בתקופה סוערת. ברור כי במצב עניינים זה יש לפעול באופן זהיר ומדוייק ועל הממשלה לבחון היטב את צעדיה. אין מנוס מדחיית הדיון בדבר מינוי יו"ר הוועדה ותיקון החלטת הממשלה באופן שירחיב את רשימת המועמדים לתפקיד זה. רק לאחר מכן, יש לבחון שוב את רשימת המועמדים האפשרית לתפקיד זה ובחירת מושכלת של יו"ר מתוך פאנל רחב יותר של מועמדים מזה הקיים היום".