ח"כ אופיר כץ
ח"כ אופיר כץצילום: Yonatan Sindel/Flash90

לאחר שהתברר שאין רוב. יו"ר הקואליציה, ח"כ אופיר כץ, הודיע הבוקר (שלישי) כי הוחלט להסיר את 'חוק הרבנים' מסדר היום בכנסת.

זאת לאחר שסיעות המחנה הממלכתי ותקווה חדשה החברות בממשלה - הביעו התנגדות לקידום החוק. "לאחר שיחתי עם ראשי סיעות הקואליציה, וכן לאחר שיחתי עם יו"ר ש"ס הרב אריה דרעי, הוחלט כי בעת הזו לא נכון לקדם חקיקה שנויה במחלוקת. על כן, הצעת חוק הרבנים תרד מסדר היום. בימים אלו החובה עלינו היא לשאוף לאחדות בעם כמה שניתן", אמר כץ.

בעקבות ההחלטה בוטל הדיון שנקבע להיום בוועדת החוקה בנוגע להצעת החוק.

גורם בכיר בקואליציה מתח ביקורת על החלטת ח"כ כץ. "אופיר כץ חלש. הוא לא מנהל את הקואליציה. קואליציה שלא מצליחה להעביר אף חוק שהחילונים בשמאל נגדו היא קואליציה שאין לה זכות קיום".

יו"ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ, הגיב: "אני מברך על הסרת חוק הרבנים מסדר היום. בשעה שטובי בנינו ובנותינו נלחמים בגבורה בעזה, כש-134 חטופות וחטופים בשבי החמאס, עלינו להיות מאוחדים סביב מטרות המלחמה, ולא לעסוק בחקיקה שנויה במחלוקת שתזרע מחלוקת בעם ובהנהגה".

חבר הכנסת זאב אלקין צייץ בחשבון הטוויטר שלו "זה חוק רע, שהיה פוגע בציבור הישראלי. אנחנו במלחמה ואסור לחזור לחקיקה מפלגת ולאווירה שקדמה ל-7 באוקטובר".

עוד הוסיף אלקין "לאחר שיחתי עם ראשי סיעות הקואליציה, וכן לאחר שיחתי עם יו"ר ש"ס אריה דרעי, הוחלט כי בעת הזו לא נכון לקדם חקיקה שנויה במחלוקת. על כן, הצעת חוק הרבנים תרד מסדר היום. בימים אלו החובה עלינו היא לשאוף לאחדות בעם כמה שניתן".

חבר הכנסת מתן כהנא מהמחנה הממלכתי הגיב "טוב עשתה הקואליציה שהקפיאה את קידומו של חוק הרבנים והחוק לביטול רפורמת הכשרות, חוקים אשר ללא ספק היו פוגעים באינטרס הציבורי. מלחמה היא העת לאחדות ולא לקידום חוקים השנויים במחלוקת כה עזה".

השר עמיחי אליהו כתב: "מברך על עצירת "חוק הרבנים". החברה הישראלית רוצה רבנים שגדולתם הרוחנית הולכת בהתאמה לאחריותם הלאומית. אסור בשום אופן לאפשר מחטף פוליטי שימנע מרבנים צעירים מרבני הציונות הדתית מלהגיע לתפקידים החשובים ביותר בעולם הרבנות".

ח"כ שמחה רוטמן אמר כי "מאז תחילת המלחמה בוועדת החוקה העברנו בהסכמות ובפשרות עשרות רבות של חוקים בנושאים רבים ומגוונים. אני מקווה ובטוח שגם על הנושאים בהם איננו מסכימים נדע לנהל את המחלוקות בצורה עניינית שתכבד את העם, את הכנסת ואת מדינת ישראל".

ח"כ אלי דלל הגיב: "אני מודה לראשי הקואליציה שהתעלו לגודל השעה ויישמו את המלצתי להסיר את חוק הרבנים מסדר היום. ‏אני בהחלט מאמין בלב שלם שבשעה זו הלוחמים שלנו בחזית הצפון והדרום רוצים אותנו מאוחדים מאי פעם ואין מקום לחוקים שנויים במחלוקת שעלולים לייצר מחלוקת ופירוד".

אתמול, כאמור, הודיעו סיעותיהם של בני גנץ וגדעון סער כי יטילו וטו על המשך קידום הצעת חוק שירותי הדת היהודיים - מהלך שימנע בחירות לרבני עיר, רבנים אזוריים, רבני יישוב ורבני שכונות. גורמים בכירים במפלגת ציונות הדתית טענו בתגובה כי למפלגות אין אין זכות וטו על המשך קידום הצעת חוק רבני ערים משום שהיא פרטית ואינה ממשלתית. לדבריהם, רק בהצעות חוק ממשלתיות, עומדת לגנץ זכות הוטו.

מדובר בהצעה שזכתה לשם 'חוק הרבנים' שהגישו ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) וח"כ ארז מלול (ש"ס) והייתה אמורה לעבור במליאת הכנסת לאחר החגים אך עקב מלחמת חרבות ברזל התעכב קידומה. על פי ההצעה, רבני הערים ייבחרו על ידי גוף בוחר שבו מוקד הכוח יהיה נתון בידי השר לשירותי דת ולא בידי ראש העיר. באופן זה, נטען, יואץ מינוי הרבנים.