יהודה ולד, מנכ”ל מפלגת הציונות הדתית
יהודה ולד, מנכ”ל מפלגת הציונות הדתיתצילום: ערוץ 7

מנכ"ל מפלגת 'הציונות הדתית' יהודה ולד התייחס בקבוצות המפלגה לדברי השר עמיחי אליהו שתקף בראיון לערוץ 7 את חוק הרבנים שהוסר היום מסדר היום לאחר שלא אותר עבורו רוב בקואליציה.

בהודעה ששלח ולד למנהלי הסניפים והנציגים המוניציפליים עדכן "שהחוק ירד מסדר היום ולא יעלה כרגע מתוך רצון דווקא בימים אלו לעשות דברים בהסכמה ובאחדות גדולה".

ולד הוסיף כי "בגלל שעלו טענות שקריות והכפשות כאילו מה שמעסיק אותנו זה ג'ובים של ש"ס בא נעשה סדר - בניגוד לדיווחי פייק של גורמים בשמאל ובתקשורת מדובר על חוק חדש עם הישגים ותיקונים משמעותיים והיסטוריים שיאפשרו מינוי רבנים ציוניים דתיים שעשו צבא".

"צריך להבין", הוסיף, "כרגע המצב תקוע ואין שום מינוי. אפשר להיות אסקופה נדרסת של החרדים להמשיך לתת להם לשלוט בערים ולהשאיר הכל ככה ושלא יזוז כלום. מזכיר לכם שגם בממשלת בנט לפיד בלי חרדים ובלי שום אילוצים לא הצליחו למנות כמעט אף רב סרוג (חוץ משני מקומות) ולכן ברור שמתן כהנא שהיה שר דתות ונכשל - מתנגד וצועק כי הוא לא רוצה שיהיה שינוי".

ולד הוסיף וכתב, "אנחנו מנסים דרך אחרת, כזו שלא רבה עם ש"ס אלא שומרת על האינטרסים שלנו בכל הכוח מובילה בהסכמה חוק חדש ומתוקן כדי לאפשר מינויים של רבנים ציונים דתיים בערים רבות ברחבי הארץ".

הוא הבהיר, "נכון, לא נצליח בהכל, אנחנו בדמוקרטיה ויש עוד שחקנים במגרש, אנחנו לא מפלגה עם עשרות מנדטים, במשך שנים הזירה של שרותי הדת הופקרה לידי ש"ס - למרות שהתחזקנו משמעותית עדיין יש להם שליטה וכוח גדול במוניציפלי".

ולד ציין כי "גם בממשלה הזו כשדרשנו במו"מ הקואליציוני והתעקשנו על תיק הדתות לצערי בן גביר בחר להתפלג מאיתנו דקה אחרי הבחירות להחליש את כוחנו ובכך גרם שהתיק יחזור לש"ס. יש לנו הרבה מה לתקן זה לא יקרה ביום אחד. אבל כרגע השאלה - האם רבים ותוקעים הכל או עובדים ביחד להתחיל שינוי".

בהמשך חשף ולד כמה הערות והישגים ביחס לחוק: "בוטל מינוי רבנים חרדים המוני דרך מנגנון רבני שכונות. דרשנו והכנסנו שזה לא יהיה מפעל ג'ובים של ש"ס, אלא שניתן יהיה לעשות זאת רק בעיר שמבקשת את זה מהשטח. אנחנו מאמינים במנהיגות תורנית שצומחת מהשטח ומחוברת לעם, ולכן הכנסנו מנגנונים שיוודאו (בניגוד למצב היום) שלא ניתן להנחית רבנים על יישובים ומועצות שלא מעוניינים בכך".

"נפתרה בעיה לעסקאות ועסקנות שלא נגמרים - ⁠חובה למנות רב עיר (אין אפשרות שלא ימונה רב בשל אי הסכמה פוליטית). ניתן את הכוח לתושבי העיר- ⁠75% מחברי הגוף הבוחר הם תושבי העיר. ניתן כוח רב לנשים כך שלפחות שליש מהגוף הבוחר יהיו נשים".

"⁠לראשונה, בחוק יהיה הליך מינוי סדור בחקיקה לרבני ישובים. יש ישובים רבים ביהודה ושומרון לדוגמא שמחכים למינוי רב סרוג וכרגע הכל תקוע, בחוק יוקם מנגנון שמאשר להתלונן על רבנים כדי לייצר מערכת תקינה וישרה. הכנסנו בחוק צורך באישור שר האוצר למשרות רבנים ולתקצוב בכללי שזה מנוף רציני מול ש"ס לוודא שלא יהיו תקלות והפרות של ההסכמות".

"לאחר שנים רבות שלא מונו רבנים ציוניים ברחבי הארץ, כעת יש הזדמנות למינוי רבנים ציוניים בערים מרכזיות וביישובים רבים, אנחנו מחויבים לציונות הדתית ורבניה. זה בסדר שיהיו מחלוקות על הדרך להגיע ליעד אבל מתוך כבוד הדדי ושיח מאחד, צר לי שיש כאלה שמאינטרסים אישיים, קנאה או יריבות פוליטית בוחרים להשתלח ולהכפיש. אנו מעדיפים להוסיף עין טובה ואמון, להוסיף אור וטוב. בעז"ה נצליח".