עידן טנדלר ודודו סעדה
עידן טנדלר ודודו סעדהצילום: בשבע

דודו סעדה מארח את עידן טנדלר, סגן נשיא בכיר בחברה העוסקת בסייבר, ויו"ר ומקים מיזם Place-IL הפועל לגייס אוכלוסייה בייצוג חסר למשרות הייטק.

"גרתי כמה שנים בקליפורניה. הסבים שלי מצד אחד ניצולי שואה, ומהצד השני - אני דור תשיעי בארץ. כשגרתי בחו"ל ובעיקר אחרי השביעי באוקטובר הבנתי שאני לא רק יהודי ולא רק ישראלי - אלא ציוני. חשוב לי מאוד שבמדינה הזאת יהיה בית משגשג, יציב ובטוח לעם היהודי", אומר טנדלר.

הוא מוסיף כי "להייטק הישראלי יש תפקיד חשוב, בנוסף לזה שהוא מנוע צמיחה מרכזי בכלכלה הישראלית - הוא יכול לקרב בין חלקי החברה הישראלית. ההייטק הישראלי נראה הומוגני יחסית - רובם בוגרי יחידות מודיעין, בוגרי אוניברסיטאות, חילונים תושבי המרכז. אני רוצה לראות גיוון כמו שהחברה הישראלית מגוונת. אני מעריך שבעוד עשור או שניים להייטק יהיה תפקיד מפתח גדול יותר בכלכלה הישראלית. מצד שני - לא הגיוני שרק 10% מהאוכלוסייה שגרה בפריפריה עובדת בהייטק".

טנדלר מעריך כי ישראל חייבת לפעול לצמצום הפערים בעם על מנת להביא למדינה צומחת ומתפתחת בעתיד. "הקמתי את Place-IL שהיא עמותה ללא מטרות רווח. למעשה אני הגיתי אותה, אבל מי שעומד מאחורי זה ההייטק הישראלי - יש לנו למעלה מחמישים חברות הייטק מהגדולות בארץ שחברות בעמותה, ולמעשה הן אומרות - 'אנחנו רוצות לפתוח את הדלת לאוכלוסיות בייצוג חסר'. יש לנו מתנדבים רבים שעוזרים במיונים, מזהים פוטנציאל, ועוזרים לעובדים להשתלב במציאת עבודה בחברות מהמובילות במשק".

"במגזר החרדי יותר ויותר עובדים ובעיקר עובדות משתלבים במשרות הייטק ומתפרנסים בכבוד. אחרי קורס הם מגיעים להתמחות בתשלום - הכשרה מעשית בשכר שנותנת להם ניסיון וכבר לא נחשבים 'ג'וניור', וכך המשכורת עולה. משכורות ההייטק הן הגבוהות ביותר במשק הישראלי, והמטרה שלנו היא להכניס למעגל העבודה כמה שיותר עובדים מתאימים", הוא מוסיף.

מאז תחילת המלחמה פועל טנדלר רבות בעוטף עזה והחליט להקים את הקרן הלאומית להיי-טק בדרום במטרה לסייע לתושבי עוטף עזה ולייצר מאות מקומות עבודה בעוטף ובנגב המערבי: "בימים אלו אנו פועלים להקים סניף בשדרות במטרה להביא חברות הייטק לדרום, לייצר מישרות איכותיות שיהוו קטר כלכלי. אנחנו בונים לראשונה קהילה של עובדי הייטק לתושבי הנגב המערבי. רק בשבוע האחרון הכנסנו אנשים להייטק מנתיב העשרה, משדרות ואשקלון".