משפחתו של סלומון טקה מפגינה
משפחתו של סלומון טקה מפגינהצילום: שיר טורם, פלאש 90

חמש שנים אחרי שסלומון טקה נורה למוות על ידי קצין משטרה, בית משפט השלום בחיפה החליט היום (שלישי) כי הוא זכאי מאשמה.

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) האשימה את קצין המשטרה בעבירה של גרימת מוות ברשלנות - והוא זוכה מהעבירה.

בהכרעת הדין נכתב בין היתר כי "הנערים שהיו עדים לאירוע - שקרנים. אי אפשר לטעון כי בשל גילם שיקרו. הם נמצאו לא מהימנים עליי כי סתרו ממצאים חד משמעיים. נזרקו אבנים על הנאשם. המנוח החזיק באבנים והנאשם נפגע מאבנים".

"בנוזלי גופו של המנוח נמצא אלכוהול וחומצת חשיש ולדברי המומחים החומר הפעיל יכול לגרום לאופוריה ומחשבות שווא ויכול היה לפגוע בשיקול הדעת של המנוח", הוסיף השופט.

הוא כתב עוד כי "הנאשם תיאר את ההתנהלות שלו, האיום שחש לחייו שהוביל אותו לבצע ירי והסביר מדוע נמנע מלירות לכיוון האוויר. כל אימוני הירי שעבר הנאשם ושוטרים אחרים לא כללו ירי הרתעתי לרצפה. גרסת הנאשם נמצאה על ידי אמינה ונתמכת בראיות פורנזיות. שוכנעתי שעל אף שהיה נתון בסכנת חיים כלפיו ומשפחתו ולמרות שקמה לו הסמכות לירות לגוף הסכנה, דהיינו לגופו של סלומון טקה, החליט לירות לצידו של המנוח בתקוה שיגרום לסכנה לחלוף עם מינימום נזק".

התובע מטעם המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), רונן יצחק, טען במהלך המשפט שירי האזהרה שביצע הקצין לעבר הכביש ולא באוויר היה בניגוד לפקודות התרגולות ולכן מהווה רשלנות.

מנגד, הסנגור יאיר נדשי, טען שקצין המשטרה היה בסכנת חיים לאחר ששתי אבנים פגעו בו לפני הירי, ולכן היה רשאי לבצע ירי על מנת לפגוע. כלומר, לדבריו, לא הייתה יכולה להיות רשלנות במעשיו.