גיורא איילנד
גיורא איילנדבאדיבות המצלם

אלוף במיל' גיורא איילנד, ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, התייחס לתקיפה אמש בסוריה בה חוסל מפקד כוח קודס האיראני בסוריה ולבנון חסן מהדווי.

"ישראל מנהלת בסוריה מערכה נגד ניסיון איראני להתבסס שם כבר 10 שנה", פתח איילנד את דבריו ברדיו 103FM. "בסך הכל היא עושה זאת בהצלחה. נכון לעכשיו, זה לא דרדר אותנו למלחמה אלא במידה מסוימת זה עשה את ההפך ויצר הרתעה מסוימת מול האיראנים".

לדבריו, "עד 7 באוקטובר, ישראל השתדלה לא לפגוע באיראנים אלא בעיקר באמצעים. מאז 7 באוקטובר, ברור לחלוטין שאיראן מתגרה בנו קשות, ושהאיראנים יודעים להיות זהירים ולהבין רמזים. כשהיו הרבה תקיפות של מיליציות פרו איראניות, ברגע שהאמריקנים העזו לתקוף בחזרה הם קיבלו החלטה להפסיק לתקוף".

בהמשך הוסיף: "בשורה התחתונה, נראה לי שהתקיפה השיגה פגיעה משמעותית ביכולת, וזה כן מייצר הרתעה מסוימת. לכאורה זה יכול להוביל להסלמה וברטוריקה ודאי, אך אני מעריך שלא תהיה הסלמה. מברך מאוד על הפעולה הזו".

הוא הוסיף כי "כן יש התבלטות בישראל האם ליזום מערכה גדולה, אולי טוטלית, בלבנון, לנוכח המציאות הבלתי נסבלת שם. אם כן, ישראל לא תרצה דווקא להידרדר מתוך מהלכים של הצד השני. לפחות באופן גלוי אנו לא פועלים בתוך איראן עצמה, אך פגיעה באינטרסים של איראן, איראן שפועלת בגלוי כנגד אינטרסים ישראלים, יש לעניין הזה מחיר. האיראנים יחפשו נקמה אך הם מבינים רמזים ולפעמים עושים צעד אחורנית. גם חיזבאללה מאוד רגיש לאבדות, זה מאוד מלחיץ אותם, הם לא מסתירים את זה. האיראנים מאוד רגישים לאבדות בכלל. הפעולה לדעתי תיצור את ההרתעה".

על תקרית הרג עובדי ארגון המזון 'WCK' בעזה, שנהרגו מפגיעת כטמ"ם, אמר איילנד: "יש פה שני דברים, איך זה קרה ואיך ישראל מתנהלת באותו רגע. אני לא יודע איך זה קרה, אבל יכול להיות שיש הרבה מאוד גורמים שמוציאים את המזון מתוך אותן נקודות, חלקם חמושים של חמאס וחלקם אנשים אחרים, ויכול להיות שאצלנו התרגלו שאנשי חמאס מובילים רכבים עם מזון. ישראל מתנהגת נכון לכאורה אך לא מספיק נכון. מה שנכון היה לעשות זה למנות אלוף שיהיה הקצין הבודד של העניין".

"כשיש אלוף כזה שזה תפקידו היחידי, הוא היה יכול היה להרים טלפון לכל שגרירי המדינות ולהגיד שמונה לתפקיד ושהוא אחראי לבחון את העניין, ואף מגיע למסקנות תוך שלושה ימים", הוסיף.

"זה דבר שמוריד מתחים. יש מצבים שאתה לא רק צריך להסתפק בלהסביר, אלא להציג בפני גנרלים זרים וגורמים פוליטיים, וגם אם נעשו שגיאות הדברים מקבלים הרגעה. כשלא מינית מישהו לעניין, לא יודע כמה מי שיציג יהיה בקיא בדברים".