ברק חירם. ההריסות בבארי
ברק חירם. ההריסות בבאריצילום: Yaniv Nadav/Flash90. דובר צה"ל

חיל השריון סיים את תחקיר ירי הפגז על ביתה של פסי כהן בקיבוץ בארי שבו שהו בני ערובה בשבעה באוקטובר, יום פתיחת המתקפה האכזרית על ישובי הדרום.

בבית שהו 15 בני ערובה ורק שניים שרדו את הקרב, הדס דגן ויסמין פורת. מי שנתן את ההנחיה לירות מהטנק הוא תא"ל ברק חירם שבעקבות כך הותקף קשות ברשת ובתקשורת.

לפי הדיווח של עמית סגל בחדשות 12, התחקיר נערך על ידי מפקד חטיבה בשריון וממנו עולה כי קרוב לוודאי שבני הערובה לא נהרגו כלל מירי הפגז, זאת בניגוד לפרסומים בתקשורת.

לפי התחקיר הרוב המכריע נהרג מנשק קל, רובה סער קלשניקוב בקוטר 7.62 מ"מ. אחד החטופים ששהה בחצר יתכן, על פי התחקיר, שנהרג מרסיסים. תחקיר של רשות העתיקות על סמך ממצאים בשטח הגיע למסקנות דומות. יצויין כי התחקיר הכללי של צה"ל טרם הסתיים.

האירוע זכה לכותרות לאחר שתא"ל חירם העניק ראיון ל"ניו יורק טיימס", בו אמר כי לאחר משא ומתן עם המחבלים שנכשל בסופו, הוא הורה לטנק "לפרוץ פנימה, גם במחיר של נפגעים אזרחים" ובתיעוד שצולם ממסוק צבאי נראה טנק של צה"ל יורה פגזים לעבר הבית. שתי השורדות בתקרית העידו כי הבית הופגז על ידי טנק.

חירם היה נתון למתקפה מצד גולשים ברשת המזוהים עם השמאל שהאשימו אותו בהרג בני הערובה.

פעילת השמאל נאווה רוזוליו כתבה כי "הפקודה ההזויה של חירם הביאה לחיסול של 12 בני ערובה ישראלים, כולל ילדים. לא בלתי רלוונטי לציין שברק חירם הוא בן הציונות הדתית (תושב תקוע), והוא עדיין לא הושעה".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' התייצב מיד לצד חירם והגיב למתקפה: "איני יודע מי זאת נאוה רוזיליו, מה שאני כן יודע שלא ניתן לכוחות השנאה הללו לנצח. תא"ל ברק חירם הוא גיבור ישראל. הוא פיקד על הכוחות אחרי המתקפה הנוראית בשבת השחורה, כמפקד בשטח הוא מקבל את מלוא הגיבוי מהדרג המדיני ומהעם על החלטות בלתי אפשריות שמפקד צריך לקבל".

סמוטריץ' הוסיף: "הוא גר בגוש עציון, חבל ארץ של אנשים ששכל את מיטב בניו במלחמה הצודקת הזו. הרבה אנשים עם הרבה אור ואמונה יוקדת בצדקת הדרך נלחמים למען מדינת ישראל. דתיים, חילונים, שמאלנים וימנים, כאיש אחד בלב אחד. הם המצפן המוסרי, הם דורשים מאיתנו להתעלות ולהתעסק במחבר ולא ברעל של הרשתות".

"כשליחי ציבור, זה הצו שלנו. ברק, וכל יתר הלוחמים, מכל קצוות הקשת, עם ישראל כולו מצדיע לכם. אוהבים אתכם, מגבים אתכם, מעריכים אתכם ומחזקים אתכם", כתב לסיום.