בניין האו"ם
בניין האו"םiStock

המדינות החברות במועצת זכויות האדם של האו"ם יתכנסו ביום שישי על מנת לדון בהצעה שהגישה פקיסטן, הקוראת להטיל אמברגו נשק על ישראל עקב המלחמה בעזה.

במידה והמדינות החברות יצביעו בעד, זו תהיה הפעם הראשונה שמועצת זכויות האדם של האו"ם נוקטת בעמדה רשמית בנוגע למלחמה בעזה.

ההצעה להטיל אמברגו נשק על ישראל הוגשה על ידי פקיסטן, המייצגת בהצעה 55 מדינות מתוך 56 חברות בארגון לשיתוף פעולה אסלאמי.

המדינה היחידה שנמנעה מהשתתפות בהצעה היא אלבניה. בדיווח של סוכנות הידיעות הצרפתית AFP נכתב כי ההצעה המתפרסת על פני שמונה עמודים "דורשת מישראל להפסיק את כיבוש השטח הפלסטיני ולהסיר מיד את המצור הבלתי חוקי שלה על רצועת עזה".

ההצעה גם קוראת למדינות החברות באו"ם לעצור מיידית מכירה או העברה של נשק, תחמושת וציוד צבאי אחר לישראל, כאשר בהצעה מצוין כי "קיים סיכון סביר לרצח עם בעזה".

פקיסטן גם טוענת בהצעת אמברגו הנשק על ישראל כי "ישראל משתמשת ברעב של אזרחים כשיטת לוחמה". ההצעה קוראת להפסקת אש מיידית ו"מגנה פעולות ישראליות שעלולות להסתכם בטיהור אתני".

כמו כן דורשת ההצעה להשיב את המימון לסוכנות הפליטים של האו"ם, אונר"א, ודורשת מישראל "לעצור את הרחבת ההתנחלויות בשטחים הכבושים".

ישראל טענה לאורך השנים האחרונות כי מועצת זכויות האדם של האו"ם היא גוף מוטה לחלוטין המקבל באופן שיטתי החלטות כנד ישראל בלבד ומתעלם מהפרה בוטה של זכויות אדם במדינות אחרות כמו סוריה, איראן ועוד.