תפילות הרמדאן בהר הבית
תפילות הרמדאן בהר הביתצילום: ג'מאל אווד, פלאש 90

מערכת הביטחון ערוכה הבוקר (שישי) בכוננות שיא בשל יום שישי האחרון של חודש הרמדאן ו'יום ירושלים' האיראני כשברקע איומי איראן לנקום בישראל על חיסול בכירים בכוח קודס בסוריה.

בהר הבית התגודדו עשרות מוסלמים לאחר תפילת הבוקר וקראו "ברוח ובדם נפדה את אל-אקצא" לצד קריאת הסתה נוספות.

המשטרה הגיבה באמצעים לפיזור הפגנות ועצרה שמונה מן המתפרעים - ארבעה ערבים ממזרח ירושלים וארבעה תושבי הצפון.

במשטרה הדגישו כי "אותם מסיתים ותומכי טרור שפלים, הם תושבי מדינת ישראל המנצלים מועד דתי ומשתמשים במקום תפילה קדוש לקריאות הסתה ותמיכה בטרור ובמחבלים. הם פוגעים בראש ובראשונה בציבור המוסלמים הנורמטיביים המגיעים להר הבית ולא לוקחים חלק באותם מפגני הסתה חמורים".

עוד הבהירו כי "המחשבה של מסיתים ותומכי טרור שהם 'מוגנים' בתוך הר הבית ויהפכו את המקום לחממת הסתה - שגויה. לא תהיה 'אקס טריטוריה' להסתה במדינת ישראל. אותם אנשים מטילים כתם גדול מאוד על תושבי ישראל המוסלמים, ואנו קוראים לכל מי שמתנגד לטרור והסתה לטרור - לפעול למניעת מקרים דומים במקום קדוש".

במקביל הועלתה גם רמת הכוננות הצבאית. צה"ל נמצא בדריכות גבוהה, לא רק במערך ההגנה האווירית, אלא גם במערכי המודיעין. גם במשרדי הממשלה נמצאים בהיערכות למצב חירום משמעותי.

בכאן חדשות דווח כי במערכת הביטחון נערכים למגוון תרחישים: מניסיונות לפגוע בישראל באמצעות ירי טילים, כטב"מים ורקטות באזור לבנון, סוריה, עיראק ותימן - ועד ניסיונות של איראן עצמה לבצע שיגור ישיר של טילים בליסטיים לעבר ישראל. בנוסף נערכים בישראל לתרחישים בהם ינסו חוליות מחבלים לחדור לישראל מגבולותיה.

על רקע זה פונו מספר נציגויות של ישראל בעולם לאחר הערכת מצב שערכו בשב"כ ובמשרד החוץ. חלק מהנציגים הישראלים הועברו למקומות חלופיים והתבקשו שלא להגיע בשלב זה לאירועים פומביים.

גורם מדיני אמר: "אין צפי ממשי להסלמה נרחבת מול איראן. יש היערכות לתגובה, אבל אין משמעות הדבר מלחמה. עם זאת, אנחנו עלולים להיות בסיטואציה שלא היינו בה עד כה - ירי מאדמת איראן. זה נלקח בחשבון, ולכן יש היערכות נרחבת".

בכיר איראני טען בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס כי "רמת התגובה למתקפה בדמשק תהיה מוגבלת ומטרתה תהיה הרתעת האויב".