הכוחות נתנו את הצו לקטין
הכוחות נתנו את הצו לקטיןצילום: ללא קרדיט

נער בו 14 תושב יצהר קיבל הבוקר (שלישי) הודעה כי אלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס הוציא נגדו צו מנהלי.

במסגרת הצו ייאסר על הנער לצאת מתחומי היישוב יצהר ובנוסף הוא יידרש לשהות במעצר בית לילי למשך שלושה חודשים.

בהודעה לקראת מסירת הצו נכתב: "הנך חשוד כמי שמעורב באירועים אלימים נגד פלסטינים ורכושם בכפרים הסמוכים ליישוב מגוריך יצהר במספר הזדמנויות, וכי הנך מעודד נוספים לביצוע פעילות דומה".

אביו של הנער מסר: "הזוי שבזמן מלחמה בצפון ובדרום המתרחבת גם ליהודה ושומרון בסדרת פיגועים קשים, מוצאת מדינת ישראל זמן ומשאבים לרדוף אחרי ילד בכיתה ח'. חופש התנועה הוא ערך עליון במדינת ישראל וכאן הוא מופר ברגל גסה. אם מערכת הביטחון הייתה משתמשת בצווים אלו כנגד האויב, הטרור היה פוסק מזמן".

שמואל (זנגי) מידד, מנכ"ל חוננו המיצגים את הנער, מסר: "האלוף פוקס קובע מידי שבוע שפל חדש ברדיפתו את ציבור המתנחלים. צו הגבלה לילד בן 14 זה שיא חדש. נבחרי הציבור ששותקים נוכח העוולות הללו ואשר אינם הופכים שולחן מול המדיניות המוטרפת הזו שותפים בשתיקתם להפקרות הביטחונית והמוסרית הזו, ומנציחים את הקונספציה שמנהיג צה"ל בכל הארץ, ובפיקוד המרכז בפרט".

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, הגיב: "מצער מאוד שבזמן מלחמה השר גלנט והאלוף פוקס מוציאים צו מנהלי נגד ילד בן 14 בלבד שאוסר עליו לצאת מיישובו וביתו - זה טירוף, זו הזיה, זה בלתי יאומן. כך לא נראה שר ביטחון שמגן על המתיישבים, כך נראה שר ביטחון שמתנכל אליהם", דברי בן גביר.

גורם בטחוני אמר לערוץ 7 כי "הצו המנהלי לנער בן ה-14 הוצא על פי המלצת כלל הגורמי הביטחון ואחרי שהניסיונות למנוע את פעילותו האלימה נגד חפים מפשע כשלו".

בימים האחרונים חתם פוקס גם על צו הרחקה מנהלי מיהודה ושומרון למשך ארבעה חודשים, כנגד ידידיה עסיס, תושב יצהר אב לשניים ופעיל מטה "נלחמים על החיים" שמוביל את המחאות כנגד הטרור ביו"ש בשנתיים האחרונות.

את הצו מסרו שוטרי מג"ב לעסיס בעת שהפגין יחד עם משפחתו ומאות תושבים נוספים כנגד פתיחת כביש גלעד לתנועת כלי רכב ערבים.

"כששוטרים מסרו לי את הצו במהלך ההפגנה האחרונה שקיימנו הייתי בשוק", סיפר עסיס. "ההתנכלות של פוקס ושב"כ למתיישבים לצערי לא זרה לנו, אבל העובדה שבאמצע מלחמה מנסים בשיטות כאלה למגר מחאה של תושבים שבסך הכל דורשים ביטחון להם ולילדיהם היא שיא מסוכן חדש באובדן הערכים של המערכת. אם פוקס חושב שכך הוא יצליח לבצע בשקט את הצעדים המופקרים שלו, הוא יווכח בקרוב לראות שמחאת התושבים שיבלמו את הסכנה בגופם רק תלך ותתרחב".