פרופ' אסא כשר
פרופ' אסא כשרצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פרופ' אסא כשר, ממחברי הקוד האתי של צה"ל, קרא בנאום באוניברסיטת תל אביב לחדד את המושג "תחושת סכנה" של הלוחמים כשמבצעים ירי ומחסלים מחבלים.

כשר אמר כי "הניסיון להצדיק פעילות מסוימת על ידי זה 'שהרגשתי סכנה', אני חייל הרגשתי שיש סכנה שנשקפת לי ולכן עשיתי כך וכך. התפיסה האינטואיטיבית הרווחת של מה זה סכנה, היא לא נכונה, מוכרחים לחדד אותה".

הוא הוסיף כי "אם אנחנו נותנים לאנשים כוח, חיילים שוטרים, אנחנו נותנים להם כוח לפעול כנגד סכנות, אז מושג הסכנה שלהם צריך להיות חד, ברור ומוצדק, מהבחינה המוסרית, מהבחינה המשפטית כשמגיעים לשם ובוודאי מבחינת עקרונות תורת המלחמה הצודקת".

בהמשך פירט כשר בנאום שנשא ואשר פורסם בערוץ 14 כי "ביטוי של סכנה הוא ביטוי עובדתי, מקצועי ואובייקטיבי. תחושת סכנה צריכה להיות ניתנת להצדקה אובייקטיבית. רק 'הרגשתי, חשתי' זה לא מספיק בשביל להרוג מישהו. כדי לסכל את התחושה הזאת שיש לך אז זה צריך להיות משהו שאנחנו יודעים בצורה מקצועית, אובייקטיבית טובה".

בתגובה עלה לנאום המרצה ד"ר עינב לוי שהשיב לפרופ' כשר כשקולו נשנק מבכי: "בשבעה באוקטובר גם אני גויסתי, יחידת צנחנים, ובשמונה לאוקטובר נשלחתי יחד עם הצוות שלי לבארי. המשימה שקיבלנו שם היא לעזור בפינוי גופות אבל גם לנסות למצוא ילדים שהחביאו אותם בארונות, במגירות ובמכונות הכביסה".

ד"ר לוי שיתף: "ואני אני שואל את עצמי, בשביל זה באנו לפה? ועם השאלה המאוד קשה הזאת אני נכנס לעזה, נלחם עם היחידה, מסתובב בסמטאות בית חנון".

הוא פנה וזעק: "פרופ' כשר, אני אחרון תלמידך, אי אפשר למדוד סכנה אדוני, אי אפשר למדוד סכנה. אתה טרף 24.7, אתה חי בחושך, אתה צייד של מישהו, אי אפשר להבין את הדבר הזה".