ועדת הכספים
ועדת הכספיםצילום: דוברות

מיני מרד בליכוד התפתח היום (ג') במהלך דיון סוער בועדת הכספים על ביטול ההטבה באגרת הרישוי לרכבים חשמליים הצפוי להכניס לקופת המדינה כ-230 מיליון שקל.

הח"כים אתי עטיה אלי דלל נעדרו. אליהו רביבו סירב לתמוך בהצעה, "פגיעה במעמד הביניים, אצביע נגד", אמר.

הקואליציה הזעיקה את הח"כים משה סולומון ואלמוג כהן שהיו בעיצומה של ארוחת הצהרים במזנון הכנסת וזאת לאחר שהאופוזיציה הייתה בגיוס מלא בוועדת הכספים כדי להפיל את ההצעה.

גם ארז מלול מש"ס זעם על הצעה ועזב בכעס את הדיון.

בדברי ההסבר לתקנות צוין כי השפעת הרכבים החשמליים על התשתיות והגודש בכבישים והעלויות המשקיות כתוצאה מכך, וכן עלויות הטיפול בהם במערך הרישוי אינם שונים משל רכבים שאינם חשמליים. עוד צוין כי צמצום זיהום האוויר מגולם בכך שהם אינם משלמים מס על דלק.

לצד כך ציינה נציגת האוצר בדיון, כי לא ניתן להתעלם מכך שגם הצורך בהגדלת ההכנסות לקופת המדינה עומד בבסיס ההחלטה, אשר צפויה להכניס לקופת המדינה כ-230 מיליון ₪ בשנה.

ח"כ ינון אזולאי: "לא יכול להיות שביד אחת אומרים לנו שמעודדים ירוק, מסבסדים, ממסים וביד השנייה עושים הפוך. אתם רוצים להביא מס נסועה? מתי כמה? ואיך זה מסתדר עם איכות הסביבה והבריאות? זה יועיל לפקקים? יסעו פחות?".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "קיימנו דיון, הועלו שאלות שונות, אנחנו נשמע את התשובות השונות ואני מתכוון להעלות את הנוסח להצבעה. הסכמתי לכך נוכח כך שהוסבר לי שבלי המימון הזה אין תקציב לרפורמה של התחבורה הציבורית, אם לא יהיה לזה רוב, לא יהיה".

לדרישת יו"ר הוועדה נקבע כי התיקון יכנס לתוקף בחודש ינואר 2025, במקום בחודש יולי בנוסח התקנות המקורי.