חברת דירוג האשראי S&P
חברת דירוג האשראי S&Pצילום: Brendan McDermid, רויטרס

סוכנות דירוג האשראי S&P הורידה הלילה (שישי) את דירוג האשראי של ישראל מ-AA מינוס ל-A פלוס. זאת בעקבות המתקפה האיראנית בסוף השבוע האחרון ו"בתוך הסיכונים הגיאופוליטיים המוגברים ממילא עבור ישראל".

בהודעת סוכנות הדירוג נכתב: "אנו צופים כי הגירעון הממשלתי של ישראל יגדל ל-8% מהתמ"ג בשנת 2024, בעיקר כתוצאה מהגדלת הוצאות הביטחון".

בתחילת החודש הודיעה חברת דירוג האשראי הבינלאומית פיץ' על אישור מחדש של דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה של A+, על הסרת "המעקב השלילי" ועל עדכון תחזית הדירוג מ-"יציבה" ל-"שלילית".

לדברי החברה, "הסיכונים הגיאופוליטיים הקשורים למלחמה בעזה נותרו גבוהים וקיים סיכון להסלמה נוספת, אולם החברה סבורה שהסיכונים לפרופיל האשראי התרחבו וייקח זמן רב יותר להעריך את השפעתם, ועל כן החליטה החברה על הסרת 'המעקב השלילי'".

בחודש פברואר הודיעה חברת דירוג האשראי הבינלאומית "מוד'יס" על הורדת דירוג האשראי של מדינת ישראל לרמה של A2 (מרמה של A1) עם תחזית שלילית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אז כי "כלכלת ישראל איתנה. הורדת הדירוג אינה קשורה לכלכלה, היא נובעת כולה מכך שאנחנו במלחמה. הדירוג יעלה חזרה ברגע שננצח במלחמה - ואנחנו ננצח".