טולי פיקרש
טולי פיקרשצילום: באדיבות המצלם

אם אתם רוצים להבין באמת לאן הידרדרה התקשורתית הישראלית או לפחות חלקים בולטים וקולניים שלה, הרי שסיפור ניתוח הבקע שעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא דוגמא מצוינת לכך.

בעבר, עד שעיתונאים, פרשנים וערוצים שלמים הסירו את מסיכת האובייקטיביות והפכו חלק בלתי נפרד מ'תעשיית הכאוס', היה מקובל שעניינים בריאותיים או אישיים של אישיות פוליטית, מכל מפלגה, היו נשארים מחוץ למשחק ומדווחים רק על פי מה שבית החולים או משפחתו או דובריו של אותה אישיות היו מוציאים החוצה.

אבל בעידן בו מי שמתקראים (בעיני עצמם וחבריהם) עיתונאים או אנשי תקשורת מתחרים ביניהם מי יגלה יותר שנאה לנתניהו ומי יכתוב יותר נבזי נגדו, הפכה ל'גיטימית', שוב בעיני עצמם, גם ניתוח די שגרתי של בקע שהתגלה אצל ראש ממשלה, הפכה תוך שניות, לעוד סערה תקשורתית מטורללת והזדמנות לנגח, להשמיץ, לפגוע, לרמוס לבזות את ראש הממשלה, במאמציהם להביא להפלתו.

היו הרבה ציוצים ברשת ה-X (טוויטר לשעבר), אני בחרתי 3 דוגמאות קטנות. שתי דוגמאות של "עיתונאים" ואחת נוספת של עיתונאי אמיתי מדור אחר, שמדגיש עוד יותר את ההבדל, בין עיתונאים של פעם לאלה הנוכחיים.

קחו למשל את בן כספית. לא נראה לי שצריך להרחיב על איבתו לראש הממשלה. וכך הוא כתב (אחד מיני ציוצים רבים בנושא): "מעניין: הוא כבר אושפז לניתוח בקע בטבור, בשנת 2013. החליף אותו בוגי יעלון...".

ועוד ציוץ של אותו כספית באותו נושא: "כמה סמלי: ראש הממשלה יהיה בהרדמה מלאה בדיוק בזמן בו פוקע הסדר הגיוס של החרדים והם הופכים לעריקים".

שאלה שתישאל בכל בית ספר לתקשורת שיעור ראשון: מה בדיוק הערך העיתונאי של אותם ציוצים שפרסם כספית? האם יש בהם מידע חדשותי? רלוונטי לציבור?.

והנה ציוץ של עוד אחד המתקרא 'עיתונאי' איש שמאל בשם אורי משגב : "עובדים עלינו בעיניים? 1. מומחי גסטרו מבהירים לי שבקע שמוביל לניתוח בהול הוא כמעט בוודאות עדות לחסימת מעיים... אם אכן מדובר בניתוח עקב חסימת מעיים, ההתאוששות ממנה אינה מהירה כפי שתואר לציבור... אם לא, להערכתי מדובר בחיפוי על הליך אחר, אולי בתחום האורולוגי. אעדכן".

הבנתם את זה? אתם מבינים בכלל את גודל הטירוף? אלה נקראים עיתונאים? מיותר לציין כי הדברים המוטרפים הללו נכתבו עוד קודם ניתוח ואכן כפי שעדכנה לשכת ראש הממשלה, יום אחרי ההתאוששות ראש הממשלה כבר חזר לתפקוד מלא. האם מישהו מאלה המתקראים 'עיתונאים' בחר להתנצל על הציוצים שכתבו? להודות שבינם לבין עיתונאות אין דבר וחצי דבר, וכל מה שמעניין אותם זה רק המשך שפיכת שמן למדורת השנאה לנתניהו ?? לאן עוד ה'עיתונות' הישראלית יכולה להידרדר ??

מנגד, תראו מה כתב העיתונאי הוותיק והמוערך יעקב אחימאיר, טרם הניתוח שעבר נתניהו: "מאחל בריאות טובה והחלמה מהירה לראש הממשלה". זהו. הבנתם את ההבדל ??

כתבנו על כך בעבר, אבל ראוי שנשוב ונכתוב ונדגיש. מזה כמה שנים, ביתר שאת אחרי שנולדה הרפורמה המשפטית ועוד ביתר שאת בעיצומה של מלחמת חרבות ברזל'. מי שלוקחים חלק פעיל מאוד במכונת התעמולה נגד הממשלה ובעד הקדמת הבחירות הם מרבית כלי התקשורת שתמיד היו מזוהים עם השמאל או עם מחנה 'רק לא ביבי'. הם פשוט לקחו צד באופן הכי גלוי והכי בוטה שיש, הסירו את 'מסיכות האובייקטיביות' ונלחמים מדי יום, באולפנים ובדיווחים חד צדדיים. יש כל כך הרבה דוגמאות זועקות ומקוממות לחוסר האובייקטיביות של כל הפרשנים/כתבים/ערוצים למיניהם שאין בכלל טעם להתחיל למנות אותם. ועם כל הכבוד, ל'עלי התאנה' שיש במרבית הערוצים, אותם כתבים/פרשנים המזוהים עם הימין שבהחלט מנסים, לפחות בבמה שניתנת להם לנסות לאזן קצת, מדובר אפילו לא בטיפה בים ה"דיווחים" נגד ..

לאור זאת, אני לא מצליח להבין כיצד שרי וחברי הכנסת מהימין ממשיכים לרוץ כמו עיוורים אחרי כל הזמנה מכל תוכנית או ערוץ אפשרי ?? חוץ מניפוח האגו והרצון התמידי שלהם לקבל חשיפה ועוד חשיפה, מה בדיוק תורמות ההופעות המרובות שלהם באותם כלי תקשורת שלא מפסיקים לנגח, לתקוף, להשפיל ולרמוס את הממשלה ומחנה הימין בכלל ??

מתי בדיוק ייפול להם האסימון שבעצם הופעותיהם באולפנים של ערוצי 13, 12 ו- 11 או בתחנות הרדיו של גלי צהל , קול ישראל וכמובן העיתונות הכתובה- הם לא תורמים דבר וחצי דבר לקידום האג'נדה של הימין. להיפך. הם מסייעים, בפועל, לאותם כלי תקשורת לא אובייקטיבים לשחק אותה כאלה. מתי הפוליטיקאים מהימין יבינו שהם לא יותר מעלי תאנה שאותם עיתונאים, פרשנים וערוצים משתמשים בהם ועוד מעט יזרקו אותם.

מאחר ואני מכיר מקרוב את עולמם של הפוליטיקאים, אני יודע עד כמה הם מייחסים חשיבות להופעות שלהם בכלי התקשורת. לא נעים לי להשתמש בביטויים פוגעניים, אבל הם די מכורים ל'חיבוק' התקשורתי, לאור הזרקורים, לאולפנים, למיקרופונים. כל פניה של כתב או מפיק זוטר נענית במרבית המקרים מיד בצורה חיובית.

ההסברים של אותם נבחרי ציבור מהימין להתמכרות להופעות התקשורתיות שלהם די מגוונות: אסור להפקיר את הבמה רק לנציגי השמאל; חייבים להסביר את מדיניות הימין בכל במה שנקבל. אחד מחברי הליכוד גם טען בפני כי "זה טוב לי שחברי המרכז יראו אותי הרבה בתקשורת".

ניתן להתווכח כמעט על כל הסבר כזה, אבל נניח שיצר הפרסום של אותם נבחרים גבר עליהם והם ממש חייבים להופיע תחת כל מיקרופון רענן. זכותם. אבל שיעשו זאת בערוצים פחות עוינים.

המצב השתנה. אותם פרשנים/כתבים/מובילי סדר יום בערוצים השונים, הם כיום חלק בלתי נפרד ממאבק נגד ממשלת הימין והרצון של קבוצה קטנה מאוד להפיל את הממשלה ולהקדים את הבחירות. הגיע הזמן שנציגי הימין יפנימו את זה, יתגברו על הרצון הטבעי לכמה שיותר פרסום והחשיפה ויבהירו לצד שכנגד- שכללי המשחק השתנו. לא עוד עלה תאנה של ערוצי 11, 12 ו- 13 .

אל תיתנו להם כבוד כי הם לא נותנים לכם, אל תשבו איתם לשיחות 'אישיות' ושיחות קלילות במזנון הכנסת, אל תתרגשו מכל הזמנה שתקבלו מהם להתראיין או להופיע באולפן. הפעם אל תחשבו על רייטינג ועל 'זמן המסך' האישי שלכם.

תזכרו שבכל הופעה שלכם בכל פורמט ובכל כלי תקשורת שכיום לקח צד נגדכם ונגד האג'נדה שלכם, אתם תורמים להם- לא לכם ולא למחנה ששלח אתכם.

בסירובכם להופיע אצלם, תוכיחו עד כמה הם לא אובייקטיבים. תסבירו לציבור כי מאחר ואותם פרשנים/כתבים מזמן השאירו את האובייקטיביות בבוידעם. אין טעם לנסות למצוא חן בעיניהם ולא להיענות לכל החיזורים שמגיעים מצידם. הם לא פונים אליכם כי הם באמת אוהבים אתכם או רוצים לתת לכם במה אמיתית וכנה, בדיוק ההיפך. מי שבז לכם, מי שנלחם נגדכם, למה שתשתפו אתו פעולה ?? אל תקשיבו גם ליועצי התקשורת ולדוברים שלכם, שדוחפים אתכם להופיע בכל כלי תקשורת שיפנה, ה'עיקר שיראו אותכם בטלוויזיה'.

הגיע הזמן שתשדרו גאווה ימנית ותקבעו לעצמכם כללים - כלי תקשורת, ערוץ טלוויזיה, רדיו, עיתון או עלון - שידוע כ'אופוזיציה' לימין ולנתניהו, שלוקח חלק פעיל במאבק נגד הממשלה שמתעלה בניגוח, ביזוי ושיסוי הימין - מחוק אצלכם - לא מופיעים בו. כן, פשוט מחרימים אותו עד שיחזור בתשובה, יבקש סליחה או לפחות יראה מעט אובייקטיביות.

אז נכון שאולי הרגילו אתכם שכל הזמנה מאותם כלי תקשורת חייבת להיענות בחיוב ובחיוך, למרות מה שהם אומרים וחושבים עליכם, אבל זה בדיוק הזמן לומר עד כאן. נגמרו ימי ההתרפסות. שאהוד ברק, יאיר לפיד ובני גנץ ימשיכו לקבל מהם דקות שידור מפנקות. לימין יש היום אלטרנטיבה תקשורתית במגוון ערוצים. לא הכל צריך להימדד לפי הרייטינג. שלא לדבר על הרשתות החברתיות ששם כל אחד הוא כלי תקשורת בפני עצמו.

אותם כלי תקשורת מזמן הסירו את מסיכת האובייקטיביות. חברי ימין יקרים, תוכיחו להם שגם אצלכם- לא כל יום פורים.