כמה מהקליעים שנורו משועפאט
כמה מהקליעים שנורו משועפאטצילום: שירה בוזגלו

שירה בוזגלו, תושבת שכונת פסגת זאב שבצפון ירושלים מספרת על שבת סוערת שעברה על השכונה על רקע ירי מכיוון שועפאט ובקבוקי תבערה שיודו אל מעבר לגדר.

מדובר, מסתבר, בתופעה שאינה חד פעמית כלל וכלל. קולות ירי, הצתות, יידויי בקבוקי תבערה ועוד מתרחשים באופן כמעט קבוע ובמרחק של כמה עשרות מטרים מבתי שכונת פסגת זאב.

המפגעים מגיעים משועפאט שבסמוך ולדברי בוזגלו הקריאות למשטרה אינן נענות לבד מהודעה שהעניין בטיפול, אלא שמחלון ביתה הצופה לשועפאט לא נראה שמישהו אכן מגיע לטפל.

למעשה, היא אומרת, אין הרתעה ואין כוחות ביטחון שנכנסים לשועפאט ומטפים באירועים שמסתיימים שוב ושוב בקליעים שמגיעים אל בתי השכונה. "בתחילת המלחמה הגיעו יותר כוחות ועכשיו אף אחד לא מגיע", היא אומרת ומציינת כי בשבת האחרונה היא עצמה אפילו לא טרחה להגיש תלונה במשטרה על רקע ניסיון העבר.

בשבת האחרונה נמשך ירי הצרורות במשך למעלה משלוש שעות, אומרת שירה ומציינת כי במקרים קודמים נטען על ידי גורמי ביטחון שיתכן ומדובר בריב חמולות בשועפאט, אלא שהקליעים שמגיעים עד לביתה מלמדים על משהו אחר לחלוטין, ואם לא די בכך מצטרפים לאירוע בקבוקי תבערה שמבהירים גם הם את מטרת הפורעים.

לאחר האירוע האחרון שהתרחש לאור יום, סמוך לשעה שלוש אחר הצהרים, נמצא קליע סמוך לדלת ביתה של משפחת בוזגלו, כפי שגם לפני כחודש הסתיים הירי בקליע שנמצא אצלה, והפעם במרפסת הבית.

על כל אלה מוסיפה שירה ומספרת כי אם לא די בכך, תושבים בשכונה מדווחים על כך שהם שומעים חפירות בשעות הלילה מכיוון שועפאט. במשטרה נטען שמדובר בחפירות לסלילת כביש, אך בדיקה נוספת העלתה שבשעות לילה שכאלה לא מבוצעות עבודות סלילה.

בקבוצת הווטסאפ השכונתית מצטברים עוד ועוד דיווחים של תושבים מודאגים המספרים על דגלי אש"ף שנתלו על הגדר, על הצתת שדות הקוצים שבין פסגת זאב לשועפאט, ירי מתמשך וקרוב מאוד, קולות חפירה ועוד. בשבת האחרונה תועד טנדר ובו כעשרה לובשי שחורים ישובים בתא המטען הפתוח שלו במראה המזכיר מאוד את מראות הטבח ביישובי העוטף.

בימים הראשונים שאחרי תחילת המלחמה, אומרת שירה, דובר על הקמת כיתת כוננות קבועה ואכן גויסו לטובת העניין מספר תושבים, אך מעבר לכך לא נעשה דבר בפועל. כעת היא שבה וקוראת יחד עם תושבים נוספים בשכונה לגורמי הביטחון לפעול בבהילות. "אנחנו לא סוג ב'. יש לי גם ילדים קטנים בבית וזה גורם להם לפחדים. זה דבר נורא, זה לא יכול להישאר ככה".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי "משטרת ישראל פועלת בכל ימי השנה לשמירת שלום הציבור ובטחונו, בכל רחבי ירושלים. באזור זה פועלים כוחות שיטור מגוונים, שוטרים ולוחמי מג"ב, להגנה תמידית על תושבי השכונה והבאים בשעריה כולל בתוואי הביטחון ובכפרים והשכונות הסמוכים.המשטרה מבצעת כל העת פעילות יזומה נגד מעורבים בעבירות טרור, הפרות סדר אלימות, עבירות נשק ואלימות מכל סוג שהם.ואמנם מאז תחילת המלחמה, נעצרו חשודים רבים בגין עבירות אלו ע"י שוטרי מחוז ירושלים ולוחמי מג"ב עוטף וסוכלו פיגועים והפרות סדר אלימות. בנוסף, כל דיווח המתקבל במשטרה על חריג לרבות קולות ירי - נבדק ומטופל במיידיות ובמקצועיות".

"באשר לרעשי חפירה הנשמעים באזור, הרי שמבדיקה שערכנו מדובר ברעשים שמקורם בעבודות סלילת כביש המבוצעות לאחרונה באזור מ.פ שועפאט, ואין כל חריג.בכל הנוגע לקולות הירי - הרי שמרבית הדיווחים אודות רעשים אלו מקורם בכפרים סמוכים הנמצאים בשטחי יו"ש - מחוץ לתחום פעילות המשטרה ומחוז ירושלים. ככל שמדובר בירי המבוצע בתוך מ.פ שועפאט, המשטרה פועלת לאיתור וטיפול נחוש במעורבים". עוד נמסר: "נמשיך לפעול ביום ובלילה, בקור ובחום, באמצע השבוע ובסופ"ש, לשמירת שלומם וביטחונם של תושבי האזור".