זירת ההתרסקות
זירת ההתרסקותReuters / Iranian Red Crescent Society / Anadolu

נשיא איראן איברהים ראיסי ושר החוץ שלו, חוסיין אמיר עבדוללהיאן, נהרגו בהתרסקות מסוק. כך אישרו הבוקר (שני) רשמית בממשל בטהרן.

לאחר כ-14 שעות של חיפושים, צוותי חילוץ הגיעו לפנות בוקר אל המקום שבו התרסק המסוק אתמול. גורם איראני אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי המסוק של הנשיא נשרף לחלוטין וכי לא נמצאו סימני חיים בזירת ההתרסקות.

לפני כן ציין גורם בצבא האיראני כי התקבל אות מטלפון של אחד מאנשי הצוות של ראיסי. בהמשך דיווחה סוכנות הידיעות הטורקית אנאדולו כי מזל"ט של טורקיה זיהה מקור חום, שעל פי החשד הוא חלק של המסוק ההרוס שבו היה הנשיא האיראני.

מאז שנודע על ההתרסקות ועד להודעה הרשמית על מותם של ראיסי ועבדוללהיאן קרא המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי לאיראנים להתפלל לשלומו של ראיסי. בעמוד האינסטגרם הרשמי של הנשיא פורסמה תמונתו בתוספת הכיתוב: "תתפללו".

מחקירה ראשונית עולה כי המסוק מדגם MI 171 המיוצר ברוסיה שבו היו ראיסי ועבדוללהיאן היה חלק מפמליה של שלושה מסוקים, ובעוד השניים האחרים הגיעו ליעדם – מסוקם של השניים נעלם בדרך למחוז מזרח אזרבייג'ן שבצפון-מערב איראן.

ראיסי ביקר באזור לצורך חנוכת סכר יחד עם הנשיא האזרי אילהאם אלייב. התקרית האווירית אירעה כנראה בדרכו חזרה משם.

ראיסי, שכונה "התליין מטהרן", בן ה-63, נחשב קיצוני מאוד והוא מואשם כי תחת ידיו הוצאו להורג המוני מתנגדי משטר. הוא נחשב לבן טיפוחיו של המנהיג העליון חמינאי החולה בסרטן בן ה-85 שראה בו מועמד להחליפו.

בתוך כך, צ'אק שומר, מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט האמריקני, אמר במסיבת עיתונאים כי עודכן על ידי גורמי המודיעין כי אין שום ראיות ל"פעילות עוינת" שגרמה להתרסקות המסוק של ראיסי.

גורם ישראלי רשמי אמר לסוכנות הידיעות 'רויטרס' כי "ישראל לא היתה מעורבת בשום צורה במותו של נשיא איראן ראיסי".