הרב אבי ברמן ודודו סעדה
הרב אבי ברמן ודודו סעדהצילום: בשבע

דודו סעדה מארח את הרב אבי ברמן מנכ"ל OU ישראל שאומר כי כלל רווחי מערך הכשרות מושקעים לטובת עם ישראל.

"100% מרווחי מערך הכשרות OU - מושקעים לטובת עם ישראל. שליש מתוכם לטובת נוער בסיכון" אומר הרב ברמן. "מערך הכשרות של ה OU נותן כשרויות להרבה מאוד מוצרים ברחבי העולם, וזו בעצם הכשרות הראשונה בעולם. אבל הרבה מאוד שנים היינו פעילים בתחומים שונים עד שראינו את הצורך הגדול ואת האתגר במתן כשרות".

"יש הרבה מאוד גופי כשרות בעולם, אבל OU הוא היחידי שלוקח את כל הרווחים שלו מהכשרות ועושה איתם פעולות למען העם היהודי. חלק מהפעולות זה טיפול בנוער נושר - 33% מהתקציב שלנו לטובת נוער בסיכון - מגיע מרווחים של מערך הכשרות".

הרב ברמן מספר: "'הזולה' בירושלים ובצפת מורכב בעיקר מנוער מהציונות הדתית. הם באים מבתים מצוינים, אבל מחפשים לקבל מענה, לקבל אהבה, ולא רק לקבל אלא גם להתקבל, ולא משנה איך הם נראים ולא משנה מה הם עושים. אנחנו חיים בחברה מאוד שיפוטית. נער אמר לי - 'אבא שלי אוהב אותי רק כשאני נראה בדיוק כמו שהוא רוצה שאני אראה': באתי לביקור בבית אחרי תקופה ארוכה, בכניסה לבית הורדתי את העגיל מהאוזן כדי לכבד את אבא, והוא צעק עלי כשנכנסתי: 'אתה חושב שלא ראיתי שהורדת את העגיל...?' אני אומר להורים - 'תקשיבו, ילד יכול לקבל כל דבר מחוץ לבית. כסף, אוכל, מקום לישון. הדבר היחיד שהוא לא יכול לקבל זה אבא ואמא אוהבים'".

"הזולה היא כמו מגנט שאנשים נמשכים אליו כי הם מקבלים אהבה בלתי תלויה. הם רוצים לבוא למקום שבו לא מסתכלים על החיצוניות, אלא תאהבו אותי כמו שאני. כל הנערים שאני מכיר שם באים לחיבוק כי רואים שאכפת לנו מהם. יש לנו אנשי צוות נהדרים ומשקיעים. בנוסף לזולה יש לנו מרכזים לנוער בסיכון בכל רחבי הארץ, פעילים עם אלפי בני נוער מסורתיים, שבאים משכונות לא פשוטות ואתה רואה נוער מדהים שרוצה לגדול ורוצה לצמוח, יש לנו מעל 200 אנשי צוות שנותן להם את כל מה שהם צריכים, חיבוק וכוונה, וב"ה אנחנו רואים מעל 92% גיוס".

"אני עליתי לארץ בגיל 9", אומר הרב ברמן. "לאבי לקח עשר שנים לשכנע את אימי לעלות ארצה. המעבר מברוקלין לקדומים של לפני כמעט 40 שנה היה קיצוני ושונה - מעבר מבית גדול לאשקובית קטנה, אבל כבר אחרי שבוע אימי אמרה לאבי - 'הגעתי הביתה'".

"אני זוכר לטובה שכנים שהיו באים אלינו ועוזרים לנו להסתדר פה בארץ, להבין מסמכים, להזמין אותו למשחק כדורגל בחוץ, מחבקים אותנו. ככה צריך לחבק את כל העולים. מדינת ישראל היא לא פשוטה, צריך להנחות את העולים, לעזור להם להסתדר בארץ, להבין את המדינה. אני רואה שמקפיצים מחירים לקונים אמריקאיים וליבי נחמץ. יש לנו הרבה מה לעשות פה, יש לנו תפקיד במדינת ישראל - לקלוט עולים בצורה המיטבית ביותר".