הרב מאיר כהנא
הרב מאיר כהנאצילום: ערוץ 7

"הרב כהנא נבחר בוועדה שכולה אחדות – נציגים מכל בתי המדרש והגוונים המיוחדים של הציבור הדתי לאומי. כולי תקווה שהאחדות הגדולה שפיעמה היום בוועדה תלך ותתעצם בעזרת השם עוד כהנה וכהנה".

כך בירך את הרב מאיר כהנא לפני כמעט שנה, שר האוצר ויו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ', לאחר בחירתו ע"י ועדת הרבנים שהקים זקן רבני הציונות הדתית הרב יעקב אריאל, כמועמד הציונות הדתית לתפקיד הרב הראשי לישראל.

התחייבותו החד משמעית של סמוטריץ' לעמוד מאחורי החלטת הועדה והעובדה כי הוא מהפוליטיקאים הבודדים בישראל המקפידים לעמוד בהתחייבותם - עומדת בימים אלו למבחן על רקע ניסיונותיהם של גורמים שונים לקעקע את החלטת הועדה.

אחת הטענות שמפיצים גורמים אלה היא כי לרב כהנא אין סיכוי בגוף הבוחר. אלא שבדיקת 'ערוץ 7' וניתוח מעמיק של הגוף הבוחר על פלחיו השונים, מגלה שבמידה וסמוטריץ' אכן יעמוד בהתחייבותו כפי שהצהיר - הרב כהנא צפוי להיבחר ברוב גדול לתפקיד הרב הראשי לישראל, ולראשונה מזה שלושה עשורים להביא לבחירתו של רב ראשי ציוני דתי.

הפילוח המגזרי-פוליטי של רשימת חברי הגוף הבוחר, שכידוע מורכב מרבני ערים, ראשי רשויות ויישובים, לצד מינויים פוליטיים מעלה תמונה מעודדת לרב כהנא: 41 חברים משתייכים למחנה הדתי לאומי, 29 חברים למגזר החילוני, 34 מוגדרים חרדי-ספרדי, 15 נציגים הנתונים להשפעתה הישירה של סיעת ש"ס (עשרת נציגי שר הדתות מלכיאלי לצד חמשת הנציגים של הראשל"צ הרב יצחק יוסף), 13 נציגים למחנה החרדי-ליטאי, 11 לחב"ד, 5 נציגי הרה"ר הרב דוד לאו ו-2 נציגים המוגדרים חרדי-חסידי.

משמעות הפילוח המגזרי הזה ברורה – הסיכויים לנצח עם הרב מאיר כהנא ולהעמיד רב ראשי לישראל ציוני דתי, מעולם לא היו טובים יותר. היכולת של הרב כהנא לעבור מסך בכל חלקי הציבור הדתי לאומי, גם בחב"ד שמעניקה לו תמיכה משמעותית, וגם בקרב רוב מוחץ של חברי הגוף הבוחר מהמגזר החילוני, מעניקה לו משקל סגולי גדול, עוד בטרם נחשב את תמיכתה של סיעת ש"ס מכוח הדיל הפוליטי שנרקם בין סמוטריץ' לדרעי בהסכם הקואליציוני בכינון הממשלה הנוכחית.

אז נפתח מחשבון? 41 דתיים לאומיים בגוף הבוחר, רוב רובם של 29 הקולות במגזר הכללי ו-11 החברים של חב"ד - וכבר אנו עומדים על לפחות 70 קולות. הוסיפו על כך את עשרות הקולות של ש"ס וההישג הופך קרוב ובר השגה באופן שלא היה כמותו.

אלא שלמשוואה הזו נכנסים הספינים. אותם גורמים שמנסים בכוח לסדוק את החומה הבצורה שהקים הרב אריאל להבטיח את האחדות בציבור הדתי לאומי. באמצעות מתקפה תקשורתית רחבת היקף והפעלת לחצים על חברי ועדת הרבנים, הם מבקשים להחליש את סמוטריץ' ולגרום לו לסגת מהעמידה הנחרצת שלו מאחורי הרב כהנא.

עד כה ניסיונותיהם לא צלחו. הרב אריאל כבר הבהיר ל'ערוץ 7' כי הוא לא מקבל את הטענה כביכול "הנתונים השתנו" ועל כן תמיכתו ברב כהנא כמועמד יחיד – חלוטה וסופית. ככל שסמוטריץ' יידע לתרגם זאת למאמץ פוליטי ולהוביל את מערכת הבחירות הזו באומץ, ההישג של רב ראשי ציוני דתי יהיה רשום על שמו באותיות של זהב.

לסמוטריץ' כאמור סיכומים פוליטיים עם יו"ר ש"ס אריה דרעי, שהמפלגות יתמכו כל אחת במועמד חברתה. ש"ס מקבלת את הזכות להכריע על זהות מועמד הראשל"צ, ואילו הציונות הדתית על זהות הרב הראשי. כפי שדרעי לא מעוניין שאנשי הציונות הדתית יתערבו לו בשיקולים הפנימיים בבחירת הראשל"צ – כך הוא לא יכול ולא מתכוון להתערב בנעשה בגזרת הרב הראשי.

הלו"ז צפוף ומתקצר, והשארת הזירה אך ורק לידיהם של בכירי הציבור החרדי האשכנזי שמעוניינים במינויו של רב מטעמם.

הכדור נמצא כאמור בידיים של סמוטריץ' והוא יידרש בקרוב מאוד לצאת ולהוביל את המערכה הנדרשת כדי לוודא שהציבור הדתי לאומי לא יתפצל ויפסיד את הרבנות הראשית לישראל. נדרשת הכרעה חדה והיסטורית – רב ראשי ציוני דתי לראשונה מזה 30 שנה.