ניקי היילי בביקור בשומרוןאברהם פליטר

שגרירת ארה"ב לשעבר באו"ם ניקי היילי סיירה הבוקר (שלישי) כאורחת ראש מועצת שומרון יוסי דגן כשהיא מלווה בשגריר ישראל באו"ם לשעבר ח"כ דני דנון. היילי צפתה לעבר כל מישור החוף מ"המרפסת של המדינה" בפדואל שבשומרון.

המפגש התקיים כחלק מפעילות ההסברה שעושה מועצה אזורית שומרון בעולם כולו בדגש על ארה"ב ואירופה במטרה להילחם בדה לגיטימציה שנעשית לישראל בכלל וליו"ש בפרט.

במהלך הסיור קיבלה היילי סקירה ביטחונית ב'מרפסת של המדינה' מח"כ דנון ומראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן שהציגו בפניה את החשיבות האסטרטגית של ההתיישבות בשומרון לביטחון מדינת ישראל ואת המשמעויות הביטחונית של התעצמות הטרור בשומרון.

ניקי היילי בביקור בשומרון
ניקי היילי בביקור בשומרוןצילום: רועי חדי

דגן הראה להיילי את המרחק מהשומרון לנתב"ג אליו ניתן לצפות באופן ישיר מהמרפסת של המדינה ואמר: "הפוליטיקאים שאומרים שהם רוצים להוציא את השומרון, וההרים שלנו, והקהילות שלנו ממפת ישראל, משאירים את מדינת ישראל עם רק תשעה מייל מתחתית ההרים שאנחנו נמצאים עליהם. זה מגוחך וכמובן לא ניתן להגן על ישראל באופן הזה".

הוא הוסיף: "הביקור שלך הוא ביקור חשוב, אנחנו מחזקים אותך ואת המועמד לנשיאות ארה"ב והנשיא לשעבר דונאלד טראמפ. אתם ידידי אמת של ישראל ושל יהודה ושומרון. מדינת ישראל ובוודאי השומרון עומדים בפני מתקפות מכוערות ומסע דה לגיטימציה שטרם נראה כמותו וישנה חשיבות עליונה להסברת המצב לאשורו".

היילי לא הסתירה את התרגשותה מדבריו של דגן וביקשה להעביר מסר לתושבי השומרון: "אנחנו כאן היום במקום היפיפה הזה כדי להביע סולידריות עם ישראל ואני רוצה לומר לכם אל תקשיבו למה שאומרים בתקשורת- רוב העם האמריקאי תומך בישראל. המילים הללו מכוונות לישראלים אך גם לאמריקאים- אנחנו צריכים את ישראל חזקה והדרך היחידה שבה ישראל תהיה חזקה זה כאשר ארה''ב תומכת בישראל לחלוטין, באופן בלתי מתנצל. יש שני דברים שאנו צריכים לעשות- לוודא שהחטופים חוזרים במהרה לביתם ולוודא שישראל בטוחה אחת ולתמיד. אנחנו לעולם נהיה חברים של ישראל. תהיו חזקים, הישארו מלאי תקווה ותשמרו על האמונה- ובואו נמשיך להיות שותפים יחד".

דנון אמר: "אחרי החזית מהדרום ומהצפון איראן מנסה לפתוח חזית נוספת מתוך ישראל ביו"ש. התמנון האיראני מתפתח למפלצת שישראל חייבת לבלום. יש חשיבות אדירה בכך שבכירים אמריקאים יכירו את האתגרים הביטחוניים האלו שישראל נצבת מולם ואת חשיבות ההתיישבות לביטחונה של מדינת ישראל. ישובי השומרון הם השכפ"צ של מרכז הארץ וישובי השרון."

יחידת קשרי החוץ של מועצה אזורית שומרון פועלת למעלה מ-10 שנים במאמצי הסברה בעולם כולו. דגן תמך בפומבי בדונלד טראמפ בבחירות הקודמות ובעקבות כך הוא הוזמן להשבעתו ונפגש עם בכירים בממשל במהלך כהונתו.

בנוסף, יחידת קשרי החוץ בהובלת דגן הקימה קואליציות בפרלמנט האירופי, בסנאט ובקונגרס למען יהודה ושומרון. רק בשבוע שעבר נשא דגן דברים בפני כ 120 חברי פרלמנט מכל אירופה בפרלמנט האיטלקי.